Ana Sayfa Profil Haberler Turnuvalar Videolar Foto Galeri Linkler Tenis Antalya İletişim Site Haritası
Site in English Language Site in Turkish Language
  Tenisin Tarihçesi
  Tenis Kuralları
  Tenis Teknikleri
        Forehand
        Backhand
        Servis
        Vole
        Smach
        Lob
        Drop Shot
  Tenis Sözlüğü
  Tenis Kort Ölçüleri
  Tenis Raketi
  Elbow Hastalığı
  Tenisin 99 Faydası
TENİS TEKNİKLERİ - VOLE

VOLE VURUŞU

TUTUŞ:

Genellikle tek tutuş olan Continental'dir. Yani backhand ve forehand volenin aynı tutuşla yapılmasıdır. Paralel ve çapraz vole toplarında çok dik­katli olmak gereklidir. Mesela, eğer volede geç kalınmışsa kesinlikle çapraz vole vurulamaz, ancak paralel vuruş yapılır. VURUŞ: Forehand tarafında, raket en fazla omuz hizasına kadar alınmalıdır. Raket omuzu geçerse problemler başlar. Oyuncu ya burada avuç içi ile sanki topu yakalamaya gidildiği anlatılmalıdır. Backhand'de ise raket topa vurmayan kolun omuzuna kadar alınmalı ve parmak mafsallarının topa doğru gittiği gözlenmelidir. Forehand'de top gelirken, omuzları döndürmeli ve raketi pozisyona getirmeli ve adım atara topla vücudun önünde buluşmalıdır. Backhand'de topla vücudun 20-25cm önünde temas etmeli, vurma noktasında raket yere dik veya hafif yüzü açık, bilekten yukarda olmalı ve raket başı yukarıyı göstermelidir (Raket yüzünün açıklığı 45derece kadar). Burada hafif bir darbe ile topu taşımalıdır.

Vole sırasında yapılmasını tasvip etmediğimiz hareketler.

a) Raketi aşağıya çekmek, (aşırı bir şekilde)

b) Raketi aşağıya çapraz bir hareketle çekmek,

c) Birden hareketi durdurmak (volede genellikle bitirişlerin yukarda olması lazımdır. Bu olay, top omuz hizasında da, file seviyesinde de ve fileden aşağıda da olsa  genede gereklidir.).

File bandı hizasındaki volelerde, hareket ileriye ve hafifçe yukarıya doğru bitmeliki top fileyi geçsin, uzun olarak arka çizgiye doğru gitsin. Eğer bitirme hareketi file bandının altında biterse, belki top fileyi geçer ama kısa düşer ve problemler başlar. Diğer tavsiye edeceğim nokta ise vuruş sırasında bileğin sağlam, topa vuran kolunda uzatılmış olmasıdır. Burada gerekli kuvvet, vücudun topa doğru gidişinden ve rakipten gelen topun raketin tellerinden geri sekmesinden meydana gelecektir.

Bu bölümdeki hatalarıda şöyle sıralayabiliriz:

a) Yumuşak bilek (topa vuruş anında),

b) Raketin başını arkaya yatırmak,

c) Hareketi bilekten hemen kapamak gibi.

Oyuncu dirseğini vücuttan uzakta tutmalı, eğer dirsek vücuda yakın olursa bu sefer bilek raketi arkaya yatırır. Bu hatanında önlenmesi gerekir. Backhand tarafında ise, raketle topa vurmayan kol raket geri alınırken raketin boğaz kısmından tutarak, raketin arkaya yatırılmasını önler. Bu bölümdeki diğer tavsiyelerimiz ise, oyuncu eğer atak oyun tipini seçmiş ise (çift müsabakaları içinde gerekli) arka saha volesini ve servis çizgisi civarı volesini öğrenmelidir. Böylece orta kort hakimiyetini çok çalışma sonunda kazanacaktır. Yüksek volelerde, genellikle topu dışarı atarım korkusuyla, hareketi korkunç bir şekilde aşağıya doğru yani nete doğru çekerler. Halbuki hareketi aynı seviyede uzatmak her zaman geçerlidir ve bu hareket topu arka çizgiye doğru uzatır. Fileye, yakın gelindikçe yumuşamalı, eğer top filenin tepesinde yakalanmışsa, keskin bir açıyla vurulmalıdır. Kuvvetli gelen toplara karşı, temas noktasında raketin başı bilekten yukarıda olmalıdır.

 

VOLEDE İKEN TOP BEKLEME POZİSYONLARI

Yukarıdaki hatalar:

a) Vücut çok dik ve sert,

b) Kollar vücuda yapışık,

c) Bilek düşük bir durumda,

d) Raketin başı yere doğru bakıyor.

Bu Hataların Düzeltilmiş Şekilleri:

a) Vücut yumuşak (dik değil), her çeşit gelecek topa karşı hemen cevap verecek şekilde tetikte,

b) Kollar hafifçe vücudun önünde, hareket kabiliyetini arttırıyor.

c) Bilek dik bir şekilde ve kuvvetli,

d) Raketin başı havaya doğru bakıyor ve her türlü vuruşu yapmaya hazır. Gözlerle karşıdan gelecek topa daha şimdiden konsantre olmuş durumdayız.

 

VOLE

Her oyuncu için, servisle beraber önemli bir vuruştur. Ancak yavaş gelen topu beklerken, dizler kırık vücut esnek olmalı. Yalnızca, hızlı hareket etmeli ve raketin başını topun önüne koymayı başarabilmeli, en azından topu geldiği hızla geri gönderebilmelidir. Volelerde çapraz adım kullanmak: Bilhassa top çok uzağından geçiyorsa çapraz adım kullanmadan kesinlikle bu topa uzanamazsınız. Bunun çalışmasıda şöyle olur: Eğer topa normal adımla uzanamayacaksanız, mesala top forehand’inize geliyorsa önce sağ adımınızIa yana doğru bir uzama yapıp sonra sol bacağınızla uzun ve topa hücum adımınızı atarak, sahanın orta yerinden paralel çizgiye kadar olan alanı kontrol altına almış olursunuz. Bu vole çeşidinde ve diğer volelerde genellikle gördüğüm hata, oyuncular topa paralel adımla yani açık pozisyon adımıyla gidiyorlar ve gerekli olan kuvveti, me­safe uzaklığını ve öne hamleyi kazanamadıkları için volelerde genellikle büyük hatalar yapıyorlar. Bu arada yapılan diğer bir hatada; mesala backhand volede raket başını topa vururken fiske vurur gibi sallamak, sağlam bilek kullanamamak, vuruştan sonra hareketi belli bir süre sonra durdurmak yerine, uzun bir şekilde devam ettirmektir. Backhand volede gene yapılan bir hata, dirseği havaya kaldırmak ve topun yüksek gitmesine sebep olmaktır. Çünkü dirsek havaya kalktığı anda raketin başı aşağıya düşer, topa vuracak olan raket yüzüde havaya doğru bakar. Volede iken, üzerimize doğru gelen çoksert topa karşı, backhand ile kendimizi koruruz. Çünkü çoğu oyuncular filede backhand bekleme pozisyonundadır. Top üzerinize geldiği zaman, hemen hafifçe raketi tutan kolu ve dirseği sağa doğru çekin ve raket yüzünü hemen topun önüne koyun. Tutuşunuzu ve bileğinizi sıkı tutun, topu bloklayın, top geldiği gibi geri gidecektir.

 

FOEHAND VOLE VURUŞU

FOREHAND VOLEDE VÜCUDUN TOPLA OLAN MESAFESİ

Fotoğrafta görüldüğü gibi forehand volenin bitiminde, topla vücut arasındaki mesafe, ön ayakla top arasında bir raket boyu mesafesi oluyor. Bu durum vurulacak olan en rahat mesafeyi gösteriyor. Burada vücud gayet rahat ve kontrollü, vücut ağırlığı ön bacağa geçmiş, kol rahat düz bir şekilde bulunuyor. Fakat her zaman bu pozisyonları bulamayabilirsiniz. Bazen çok çapraz giden bir top vardır ve oyuncu uzun bir çapraz adım ve uzun bir kol uzaması (topa doğru) ile ancak topa yetişir, bazende yetişemez. Önemli olan, rahat pozisyonu ve mesafeyi yakalayabilmektir.

ALÇAK FOREHAND VOLE VURUŞU

Çok oyuncu, alçak volede bazı hataları pek çok defa yapar. Bunlardan birincisi, alçak topun altına dizlerini kırıp girmezler. İkinci, mühim nokta olan raketin topun altına girmesi olayını da bu yüzden yapamazlar. Topun, filenin üzerinden geçerken alçalacağını görüyoruz ve topa doğru hamlemizi yaparken önce dizlerimizi kırarak topun seviyesine vücudumuzla iniyoruz. Raketin başı dik ve kolumuzla V harfini göstermektedir. Raket geri alındığında omuz hizasını geçmiyor ve topa doğru sol ayakla hamle yapıypruz. Yukarıda 2.ci fotoda görüldüğü gibi, topla vücudumuzun önünde buluşuyoruz. Bilek topla temas anında çok sağlam. Gözlerimizle topu takip ediyoruz. Baş aşağıya inmiş durumda, vücut tam bir uyum içersinde ve konsantrasyonumuz çok iyi. Raketin başı, topa darbe ile vurduktan sonra yere paralel vaziyete geliyor. Birinci şekilde raketin başı dik idi. Dik açıdan paralele geçerken vole için önemli olan darbe meydana gelir. (kol ve omuz darbesi) Burada topa doğru raketle vurmaya giderken, sol adımıda aynı zamanda topa doğru atıyoruz ve patlama kuvvetini kazanıyoruz. Sonra, hafifçe yükselmeye başlıyoruz. Eğer topu bitirememiş isem, hemen rakipten gelecek olan topu karşılamaya hazır duruma geçeceğiz. Bu volede dikkat edilecek diğer hususlar, vole için erken hazırlanmak, topu vücudun önünde almak, vuruş anında bileğin sağlam olması, topa iyi bakmak, topun altına iyice girmek için dizleri kırmaktır.

YÜKSEK FOREHAND VOLE VURUŞU

Voleye geldiğim andan itibaren hiç durmuyoruz. Devamlı küçük adımlarla, hareket halindeyim. Topun yüksekten geldiğini gördüğüm anda, hemen raketi geriye ve yükseğe alıyorum. (Normal voleden biraz fazla oluyor) Gözlerimizle topu takip ediyoruz. Top havada iken, nerede ve nasıl bulaşacağımzıı hesaplıyoruz. Vücudun, belden yukarı kısmı dönmeye başlıyor. Gene sol ayakla, topa doğru hücum adımımızı atıyoruz ve aynı anda da patlayıcı kuvveti yaratarak; topla vücudumuzun önünde buluşuyorum. Raket yüzü bel hizası volesine göre biraz daha kapalı oluyor. Raket başı yukarıda topla buluşuyor ve taşıma ile birlikte raket başı aşağıya inmeye başlıyor. (Fotoğrafta görüldüğü gibi). Bu esnada bileğimizi kuvvetli tutup, gözlerle topu takip ediyoruz. Vücud yan dönmüş durumunu halen koruyor. Halen gözler topun üzerinde. Vücut ağırlığı arka bacaktan ön bacağa doğru geçiyor. Vücut kuvveti de topa yüklenmiş durumda bulunuyor. Raket topu takip ediyor ve vuruşunu tamamlıyor. Vücut ağırlığı, tamamen arka bacaktan ön bacağa aktarılmış bir durumda bulunuyor. Hareketin başından sonuna kadar geçen bölümündede görüldüğü gibi, raketin başı dik durumdan yere paralel duruma geldi ve bu arada raket başı süratlenen bir darbe hareketiyle topa vurdu. Yüksek volede en çok yapılan hata, raketi açmakta geç kalarak ya hareketi fazla aşağıya çekerek topu fileye takmak, ya da raketin yüzünü açarak topu arka çizginin gerilerine atmaktır.

FOREHAND DROP VOLE VURUŞU

Tenisteki en teknik vuruşlardan birisidir. Yapmak için en iyi pozisyonu seçmek, çok iyi zamanlama yapmak, raketin topla buluştuğu anda topu hissetmek, çok iyi bilek hakimiyeti ve çok çalışmış olmak lazımdır. Çünkü hata nisbeti yüksek bir vuruştur. Fileyede takılabilir veya istenilen kısalıkta olmayıp, rakibe kolay bir top olarakta gidebilir. Yukardaki fotoğrafta topun gelişini takip ediyoruz ve vuruş için en iyi pozisyonu almaya çalışıyoruz. Önce topun hizasına gelmek için sağ ayağı ayarlıyoruz. (Normal Voledeki gibi) Raketi geriye alırken vücudumun belden yukarısınıda yana döndürüyorum. Raketin başı yukarıda, raket geriye alınırken omuz hizasını geçmiyor. Topa doğru sol hücum adımını atarken gözlerimizle topu çok iyi takip ediyoruz ve topu raketimizde hissediyoruz. Vücut ağırlığı, arkadan öne doğru gelmiş oluyor. Raket başı halen bilekten yukarıda, raketin topla teması anında yüzü 45derece açık, sonra çok hafif bir darbeyle topun sürati sıfırlanıyor. Genellikle, yavaş toplara karşı yapıldığı için, topun süratini düşürmek kolay oluyor. Dizler gene bükük durumda, vücud da iyice eğilmiş bir şekilde bulunuyor. Bir önceki pozisyondada görüldüğü gibi, raketin açısı topla buluştuğunda 45derece ’idi ve yukarıdaki fotoğraf ta ise Oderece oluyor. Bunun sebebide; raket topla buluştuğu anda, raket başı kontrollu bir bilek hareketi ile topun yanından topun altına geçerek, hafif kesik bir vuruş meydana getiriyor. Topu taşıma olayıda olmadığı için, top kısa bir uçuştan sonra filenin yakınına düşer. Hareketin bitiminde, gene vücut ağırlığımız transferle ön bacak üzerine toplanıyor. Vücudum halen eğilmiş durumda, topun gidişini seyrediyoruz.

FOREHAND YARIM VOLE VURUŞU (DÖMİVOLE)

Forehand yarım vole, tenis vuruşları içerisinde en teknik vuruşlardan birisidir. Zamanlaması gereklidir. Vücudun topun seviyesine inmesi çok önemlidir. Genellikle, zor pozisyonlarda kullanılır. Şöyleki, ya topu vole almaya zaman yoktur veya topu düşürüp vurmaya fırsat yoktur. Yada orta sahada yakalanırsanız vurup geriye kaçması zordur. Bu durumda yarım vole alınır ve fileye doğru hücuma devam edilir. Vuruş için bulunduğum yer, servis çizgisinin 1 metre kadar içerisi, karşı oyuncudan hemen filenin üzerinden geçen bir top geliyor. Topu takip ediyoruz ve topa doğru hamle yapıyoruz. Burada yapacağımız zamanlama çok önemli. Raketimi yavaşça geriye doğru alırken, vücudumuzun belden yukarısını da döndürrneye başlıyoruz. Vücud gayet serbest ve yumuşak. Vücudumuzu, yana döndürdükten sonra, raket gene omuz hizasını geçmiyor ve topa doğru hamle yapmaya hazırız. Topla buluşmaya uzun sol adımla gidiyoruz. Dizler, çok bükülmüş durumda ve topun seviyesine inerek hakimiyeti arttırıyoruz. Vücudumuzda bu pozisyona uyuyor. Topla, yere vurup kalkarken buluşuyoruz. Buluşma yeri gene vücudumuzun önü oluyor. Buradan sonra, bu alçak topu fileden geçirip, rakip sahada iyi bir yere atmak istiyoruz. Bunun için buluşma noktasında raketimizle topu hafifçe ileriye ve yukarıya doğru taşımaya başlıyoruz. Kısa zamanda yükselmeyi sağlamak için, bu arada hafif bir bilek darbeside kullanıyoruz. Gene buradada önemli olan, raket başının topun altına girip o yükselmeye cevap vermesidir. Bir önceki fotoğrafta bu açıkca görülüyor. Topla buluştuğumuz anda, topa olan hamle tam olarak seçilmektedir. (kol düz bir şekilde görülüyor) Yukarıdaki fotoğrafta ise, raketin topu hedefine taşıması devam etmiş, topun iyice altına giren vücud topu yükseltmek için topla beraber yükseliyor. Fakat bu yükselme çok ani olmuyor. Bitişteki kol ve bilek şekli ise, taşımadaki ön kol ve hafif bilek olayını açıkça göstermektedir. Vücut ağırlığı, tamamen ön bacak üzerine transfer olmuş ve rahat bir şekilde vuruşu tamamlıyoruz.

YARIM VOLE

Bilhassa çift oyunlarında çok önemli bir vuruştur. Servisten sonra fileye giderken, orta sahada böyle bir vuruşa zorlanabilirsiniz. Antrenmanda ise, servis çizgisinde ve hafif gerisinde durulur, partnerin buraya atacağı alçak toplarla forehand ve backhand yarım voleler çalışılmış olur. Top yere deyip kalkarken, hemen yarım vole uygulaması yapılmalıdır. Çünkü yerden biraz fazla kalkarsa topun kontrolü çok zor olur ve çok riskli bir pozisyona girilmiş olur. Bu vuruşa ihtiyaç,

a) Orta sahada kötü bir pozisyonda yakalanıldığı zaman, ve

b) Servis vole oyununda duyulur.

Vuruş:

a) Raketi arkaya kısa almak,

b) Dizleri iyice kırmak,

c) Raketle aşağıdan yukarıya kaldırma hareketini dik veya hafif kapalı bir şekilde, topla temasa geçildiğinde yapmak.

Bu hareketler topu filenin üzerinden geçirir ve uzun emin bir şekilde rakibin sahasına yollar. Bazı oyuncuların yaptığı hatalar ise, vücudun vuruş sırasında dik kalması, raketin başının açılması ve düşürülmesi sonucunda kepçeliyerek topa vurulur. Diğer hata ise, topa vurmadan önce kafayı yukarı kaldırıp, raket ile vücut koordinasyonunu bozarak, topu kepçelemektir. Yarım vole çalışmalarında, yumuşak toplara karşı yumuşak hareketlerle vuruş yaparak, topu hissetmek ve yukarıya doğru giden raket açısının antremanı yapılır.>

Genellikle, fileye giderken orta sahada vole, normal forehand veya backhand vuruş yapılacak yer arasında yakalanıp, zorlanarak yapılan bir vuruştur. Ser­vis vole yaparken rakibin yaptığı güzel servise cevap topunda, kötü pozisyon­da yakalanıp hemen hakimiyeti kurmak için de yapılır. Tek oynarken (Şekilde görüldüğü gibi) pozisyonlardaki gibi, top yakın yan çizgilere paralel uzunca arka çizgiye doğru uzatılır ve bu zaman kazanmada oyuncu tekrar ileri çıkar ve gelecek topa karşı ideal vole pozisyonu alır. Eğer rakip oyuncu fileye geliyorsa ve sen yarım vole durumunda yakalanmışsan hedef rakip oyuncunun ayaklarının dibi olmalıdır. Çift oyununda da genellikle yarım voleler çapraz korta veya boş sahaya olmalıdır.

 

AÇILI FOREHAND VOLE VURUŞU (ÇAPRAZ KORT VOLESİ)

Bu vole çeşidinde olaylar şu şekilde cereyan ediyor. Önce gelen topa ve rakibin sahadaki durumuna göre bu vuruşa karar vermek lazımdır. Mesela; rakip sahanın gerisinde veya saha dışında olabilir. Pozisyon olarak ideal vole durumundayım. Top rakipten gelirken hemen uygun bir vuruş için hareketleniyoruz. Top forehand tarafıma geliyor ve ben önce topa yakın olan sağ bacağımzı topa doğru atıyoruz. Top filenin üzerine doğru geliyor. Böylece topa doğru olan gerekli yakınlaşmayı ve vücut kontrolünü sağlıyoruz. Gözlerle topu çok iyi bir şekilde takip ediyoruz. Top filenin üzerine doğru gelmiş bulunmakta, sağ bacağımızı yana doğru (topun hizasına doğru) atarken bu sefer sağa doğru dönüyoruz ve dönüşü yaparkende raketi geriye doğru almaya başlıyoruz. Raketin geriye alınışı kısa bir hareketle oluyor ve hiçbir zaman omuz hizasını geçmiyor. Raketin başı yukarda oluyor, kol ve raket (V) şeklinde bir durum alıyor. Vücut gayet yumuşak, hiçbir şekilde sert değil ve hareketler akıcı bir şekilde birbirini takip ediyor. Gerekli olan yan dönmeyi, raketi yeteri kadar geriye almayı yaptıktan sonra, filenin üzerinden geçerek bize doğru gelen topa, sol bacağı kullanarak hücum ediyoruz. (Hücum adımı) Yine raketin başı bilek hizasının çok üzerinde bulunuyor ve gözlerle topu çok iyi takip ediyoruz.

Topla raket, vücudun çok önünde buluşuyor. Tam topla temas anında raketi sıkıca tutuyoruz. Burada dikkat edilecek bir husus, raketin topla meydana getirdiği açı, raket yüzü 45 derece açık, topun yanından gelerek, etrafında dönüyor ve bu hareket esnasında topu yanından ve altından kesiyor. Bu arada raketin açısını takip eden, bilekte aynı şekilde dönerek, ve yumuşayarak topun ince bir açı yaparak filenin çok yakınına ve çapraz korta düşmesini sağlayacaktır. Söylediğimiz gibi, vücut ağırlığı tamamen sol bacağa geçmiş, vücut gayet yumuşak, halen dizler kırık, raket başı yukarda ve kolla beraber yaptığı açıyla hedefine doğru gidiyor. Vücut baştaki gibi yan pozisyondan düz pozisyona geçiyor ve topun gidiş yönünü takip ediyor. Fotoğrafta görüldüğü gibi, top ince bir açıyla filenin üzerinden geçerek çapraz korta doğru gidiyor ve çapraz kortta tam istediğimiz yere düşüyor. Halen topun gidişini, vücudu doğrultmadan takip ediyoruz.

Genelde bu vuruşta yapılan hatalar şunlar olur,

a) Bu vuruşun yapılacağı topu ve pozisyonu iyi seçememek,

b) Raketin topla teması anındaki açısını iyi verememek,

c) Yönlendirme olayını iyi yapamamak,

d) Topla temas anında bileği iyi kullanamamak,

e) Vücut olarak topun altına girememek,

f) Raketi çok gerilere açarak, topla geç buluşmaktır.

 

FOREHAND VOLE VURURKEN MEYDANA GELEN HATALAR

Yukarıda görülen 1.ci fotoğraftaki hata ise, vole vuruşundan önce raketin çok fazla geriye alınmasıdır. Bu durumda oyuncu genellikle topa vurmakta geç kalır veya raketi açık yüzle getirdiği için, vurduğu toplar sahanın dışına gider. Burada yapılacak düzeltme, raket geriye alındığı zaman raketin başı omuz hizasını geçmez ve topla vücudun önünde buluşur. Aynı anda da vücut ağırlığı arka bacaktan ön bacağa geçer ve rahat bir vole imkanı sağlanmış olur. Burada 2.ci fotoda yapılan yanlışlık ise, raket topla vücudun gerisinde buluştuğu için kol bu vuruşa uyum sağlayabilmek için kıvrık bir şekil almış bulunuyor. Bu durumda hem bilek hemde dirsek aşırı zorlanmış bulunuyor. Burada yapılacak düzeltme ise, raket topla vücudun önünde buluşacak ve vücut ağırlığıda bu esnada ön bacak üzerinde toplanacak, böylece vücut rahatlamış olacak.

Yukarıda fotoğrafta görülen hata, vole vuruşu sırasında sağ kolun bilek kısmı çok kötü bir şekilde aşağıya doğru düşüyor ve raketin başınıda aniden aşağıya doğru çekiyor. Sonunda hatalı bir forehand vole meydana geliyor. Bu vuruşta genellikle top fileye takılır veya çok kuvvetsiz ve kısa bir şekilde karşı sahaya düşer. Bu forehand vole vuruşunda ise, gene bilek aşırı bir şekilde içeriye doğru katlanıyor ve buna bağlı olarakta raketin başı da içeriye dönük bir şekilde bitiyor. Bu çeşit vole vuruşlarında ise büyük çoğunlukla toplar kontrolsüz bir şekilde çapraza veya yandan sahanın dışına düşerler.

 

DUVARDA FOREHAND VOLE ÇALIŞMASI

"Duvarda Backhand Vole Çalışması"nda voledeki ana detayları, ve 4 önemli faktörü açıklamıştık. Buradada vuruşun işleyişini anlatmak istiyoruz. Duvardan 3-4 metre uzakta durmaktayız. Yukardaki fotoğraflardada görüldüğü gibi, bütün voleleri vücudun önünde alıyoruz. Bunun içindir ki, her volede vücut ağırlığı ön bacak üzerinde toplanıyor. Kollar normal düze yakın, dirsekten veya bilekten kırık değil, adımlarımızı iyi kullanarak topla vücut arasındaki mesafeyi iyi muhafaza ediyoruz. Genelde ön ayakla top arasındaki mesafe bir raket boyudur. 2 ve 3 numaralı fotoğraflardaki pozisyonlarda, yakın top pozisyonudur ve ayaklar hemen hemen birbirine paralel gibidir. Topla olan bir raket boyu mesafeyi çok belirgin bir şekilde yakalıyoruz. 1'inci fotoğraf ta ise uzak top dediğimiz pozisyonda, sol adımı topa doğru atıyoruz, fakat bir raket boyu mesafeyi koruyarak ideal volemizi vuruyoruz. Burada dikkat edeceğiniz bir hususta şu, bütün normal ve alçak volelerde raketimin yüzü 30 derece’ile 45 derece arasında açık bulunuyor. Backhand çalışmalarımızda da aynı mesafeleri ve açıları korumaktayız.

 

ÇİFT EL BACKHAND VOLE VURUŞU

Yukandaki fotoğrafta, raketimi tek el back­hand voledeki gibi, fazla geriye almıyorum. (omuz hizasını geçmiyor) Raketin başı, bilekten yukarıda, tam yan dönerek, topu vücudumun yanına alarak, gözlerimle takip ediyorum. Topla raket, vücudumuzun önünde buluşuyor. Vücut ağırlığım, o esnada tamamen ön bacak üzerine geliyor. Topa vuruş anında sol kolum daha fazla kuvvet harcıyor ve sağ kol ile sol koldan meydana gelen çift kuvvet ile vuruşumu tamamlayarak sol kol pazısı çeneye değene kadar, hareket devam ediyor. Bitişte, vücud gayet rahat, karşı sahaya giden topu seyrediyoruz.

ÖNEMLİ BİR HATIRLATMA: Çift el backhand volede topa uzama alanı, tek ele göre biraz daha kısa olduğu için, topa çok iyi yaklaşmak ve topu önde almak gereklidir.

TUTUŞ: Raketin en alt sap bölümünden tutan sağ elim, Eastem Backhand ve Continental arası bir tutuşla raketi tutuyor. Diğer el ise yani sol el hemen sağ elin yanında bulunup, Eastem forehand tutuşuyla raketi tutuyor. Bu tutuş şekli bütün çift el vuruşlar için kullanılır. Burada yardımcı el bilhassa volede raketin fazla geriye alınmasını önler. Ayrıca vuruş anında fazladan kuvvet sağlar ve vuruş kontrolünü temin eder.

 

BACKHAND VOLE VURUŞU

BACKHAND VOLEDE VÜCUDUN TOPLA OLAN MESAFESİ

Backhand'de forehand volede olduğu gibi, bitişte ön ayakla top arasındaki bir raket boyu mesafesi, en rahat ve en fazla kuvvetin kazanıldığı pozisyondur. Toptan uzak kalındıkça topa karşı verilen kuvvettede azalma olur. Yukardaki fotoğraftada görüldüğü gibi, volenin sonunda kol düzleşmiş, vücut ağırlığı ön bacağa toplanmış ve rahat bir şekilde duruyor.

Servis çizgisi ile file arasındaki ideal yerimizi alıyoruz. Vücud gayet rahat, raketi sol elinde yardımıyla vücudun önünde tutmaktayız. Gözlerle karşıdan gelen topu takip ediyoruz. Topla vücudun önünde ve bel hizasında buluşuyoruz. Dizler hafifçe bükük, vücud gayet rahat, vücudu iyice yan döndürdüğümüz için raketin topla olan kontrolu çok güzel bir şekilde oluyor. Gözlerle topu iyice takip ediyoruz, sağ kol ve raket (L) şekli, yani 90derce'lik bir açı meydana getiriyor, raketin yüzü 45derece'lik bir açı ile yere bakıyor. Raket topla buluştuğu anda, kuvveti topluyoruz yani raketi sıkıp patlayıcı hareketi yaparak topa hız kazandırıyoruz. Topla vücudun buluşma noktasından raketi hedefine doğru uzatıyoruz. Vücut ağırlığı tamamen ön bacak üzerine geçmiş bulunuyor, ve gözlerimizle rakip sahaya giden topu seyrediyoruz.

Bel Hizasında Vurulan Backhand Volede Yapılan Hatalar:

a) Vücudun dik kalarak topla rahat temasa girememesi,

b) Raketin çok geriye alınması ile volenin geç vurulması ve bu yüzden ya fazla bilek hareketi yapılması ya da hareket dirsekten kırılarak parçalı bir vuruş şeklinde olması,

c) Yan dönüşün az veya hiç yapılmaması yüzünden volede topa gerekli kuvvetin ve yönlendirmenin verilememesidir.

 

ALÇAK BACKHAND VOLE VURUŞU

Sahadaki yerim, gene servis çizgisi ile file arasında bir yerde, vücut ağırlığı iki bacak üzerine eşit dağılmış durumda, sol elim raketi boğazından tutarak sağ ele yardım ediyor. Vücudum gayet rahat durumda, karşıdan gelen topu takip ediyorum. Karşıdan gelen top filenin üzerine doğru geldiği anda, ben sol ayağımı fileye paralel duruma getirirken, hemen ani bir dönüşle vücudumu topa yan pozisyona getiriyorum. Buna bağımlı olarak da raketimi sol omuzumu geçmeyecek şekilde geriye almış bulunmak­tayım. Raket başı bilekten yukarıda ve sağ kolum ile 90derecelik bir açı meydana getir­mekte, gözlerimle topu takip etmekteyim. Tamamen yan dönmüş olan vücudum ve sol omuz hizasına gelmiş olan raket başı, topa doğru hücum eden sağ bacağın hareketi ile aynı anda vücudumun önünde topla bu­luşuyor. Dizlerim çok iyi bükülerek, raketimi topun altına iyice sokuyor. Raket başı ise 1'nolu fotoğrafta yere dik, 2'nolu fotoğrafta ise yere paralel görülüyor. Bu diklikten paralele geçerken, artan raket başı hızıyla topa kuvvetli bir şekilde vuruyor. Alçak vole olduğu için raket yüzü 30derece'lik bir açı ile yere bakıyor. Vücut iyice topun altına girerek, alçak olan bu topun fileye değmeden istediğim yöne doğru gitmesini sağlıyor. Topu taşıma hareketim, topun gideceği yöne doğru devam ederken, kolun ileriye uzanabildiği en uzak noktada son buluyor. Gözlerimle hedefine giden topu takip ediyorum ve vücudum esnekliğini, rahatlığını koruyor.

Alçak Backhand Vole Vuruşta Yapılan Hatalar:

a) Vücudun yeterli derecede topun altına girememesi,

b) Raket yüzünün yeteri kadar açık olmaması ve bu yüzden topların fileye takılması,

c) Topu geride alarak fazla bilek kullanmak ve topu bu yüzden yönlendirememektir.

 

YÜKSEK BACKHAND VOLE VURUŞU

Bel hizası backhand volede olduğu gibi, yüksek backhand voledede, sol el raketi boğaz kısmından yakalamış ve sağ ele yardım ediyor. Rakip oyuncudan gelen, yüksek topu gözlerle takip ederek, hemen pozisyon almaya başlıyoruz. İlk yapacağımız şey hemen raketi geriye almaya başlamak ve de vücududa yan dönmeye başlatmak olmalıdır. Top filenin üzerine geldiği anda, fotoğraftada görüldüğü gibi sol ayağı fileye paralel duruma getirirken, raketide hafifçe omuzu geçeçek şekilde geriye alıyoruz. Sol el ise, raketin boğaz kısmından yakalıyarak sağ kola yardım ediyor ve sağ adım ilede topun üzerine gitmeye hazırlanıyoruz. Sağ adımı topa doğru hücum adımı olarak kullanırken, aynı zamanda da vücudun bu hızlanmasıylada raket topla vücudun yanında ve önünde buluşuyor. Raketin yüzü bel hizasındaki voleye göre daha kapalı oluyor ve bu volede hareket daha fazla yukarıdan ileriye ve aşağıya doğrudur. Gözlerle halen topu takip ediyoruz. Hareketi topla beraber olarak, ileriye hedefe doğru ve hafifçe aşağıya doğru devam ettirerek bitiriyoruz. Vücut ağırlığımız tamamen ön bacak üzerine geçmiş bulunuyor. Raket kolumuz uzanabildiği kadar ileriye doğru gidiyor. Topla temas anı ve hareketin bitiş anı arasında raket yüzü hafifçe açılarak değişikliğe uğruyor. Gözlerle hedefe giden topumuzu seyrediyoruz.

Yüksek Backhand Volede Yapılan Hatalar:

a) Raketi arkaya çok alarak, topla buluşma ye­rinde geç kalmak ve bu yüzden genellikle top­ları dışarıya atmak,

b) Gene raketi fazla geriye almak ve dışarıya topu atmamak için hareketi bilekten veya dirsekten erken kapatarak topu fileye takmak,

c) İyice yan dönmeyip, topu cepheden kar­şılıyarak topu yönlendirmemek, yani topu ön yana almamaktır

BACKHAND YARIM VOLE VURUŞU (DÖMİ VOLE)

Backhand yarım volede, forehand yarım vole gibi, tenisteki en teknik vuruşlardan biridir. Bunu deneyen oyuncunun, çok teknik olması ve bu vuruşu çok çalışması lazımdır. Çünkü hata oranı yüksektir. Fotoğrafta görüldüğü gibi, top fileyi geçmiş ve ben topa doğru hazırlığımı yapıyoruz. Yaptığımız işi o anda topun kısa düşeceğine, voleye vaktimiz olmadığına karar veriyoruz ve yarım vole için hazırlanıyoruz. Hemen raketide sol elin yardımıyla geriye alırken, vücudun belden yukarısını döndürüyoruz. Gözlerle topu devamlı olarak takip ediyoruz. Bulunduğumuz yer servis çizgisinin 1metre kadar ön tarafı oluyor. Sonra, sağ bacağımızla raketle topun buluşacağı noktaya, hücum adımını atıyoruz. Dizler aşırı şekilde bükük, vücud da bununla ilgili olarak topa rahatça hükmetmek için aşağıya doğru iyice bükülmüş, raket topla buluştuğu zaman başı bilekten aşağıda, kol düz bir şekilde topa vuruyor. Bu bölgede, topu raketle önce ileriye, sonra hafifçe yukarıya ve hedefe doğru taşımaya başlayacağız. Topla gene vücudun önünde, top yere vurup ka­karken buluşuyoruz. Zaman çok kısa, ve zamanlamayı çok iyi yapmak gerekli. Topun kısa zamanda yükselip, fileyi geçerek gitmesi için hafif bilek darbesi de kullanıyoruz.

Topun fileyi geçmesi, hedefine gitmesi için gerekli olan ileri ve yukarıya doğru olan taşıma olayını sağlayan vücut hareketi en aşağı bölümden yukarıya doğru devam ediyor. Bu arada bitiştede görüleceği gibi, topu aşağıdan yukarıya doğru taşıma esnasında hafifçe bilek ve ön koldan meydana gelen bir darbe ve hafif kapalı raket yüzüyle vuruş tamamlanmış oluyor. Yine her vuruşta olduğu gibi vücudumun ağırlığı ön bacakta toplanmış bulunuyor. Arka bacakta hiçbir şekilde ağırlık yok. Ayak ucunda yükseliyor ve vücudu rahatlatıyor

BACKHAND DROP-VOLE VURUŞU

Tenisteki en teknik vuruşlardan birisidir. Bu vuruşu yapmak isteyen oyuncunun, topla teması çok ince detaylı ve kısa süre içersinde yapıldığı içinde, zamanlamasının çok iyi olması gereklidir. Yukarıdaki 1.ci fotoğrafta görüldüğü gibi, file ile servis çizgisi arasında, vole için en uygun pozisyonu almış durumdayız. Bu anda, top rakip oyuncunun raketinden çıkmış bulunuyor ve topun gelişini takip ediyoruz. Vücuduın gayet rahat, raketi vücudumuzun önünde ve sol elin yardımıyla tutmaktayız. Vücudun belden yukarısını çevirerek, topa doğru yan pozisyonumuzu alıyoruz ve aynı zamandada raketimide geriye alırken, raket başının sol omuzumuzu geçmesine mani oluyoruz. Top filenin üzerinden geçerek bizimm sahamıza geldi. Biz bu arada sağ bacağımızıda topa doğru atarak, vücudu o tarafa doğru yönlendirirken, aynı zamanda da raketimizle topa doğru vurmak için uzanıyoruz. Vücudumuz, tamamen yan dönmüş durumda ve gözlerimle topu takip ediyorum. Bu aradada, raket tutan kol ileriye doğru hamle yaparak giderken, boşta kalan sol kol ise geriye giderek, vücudun dengede rahat bir şekilde kalmasını sağlayacaktır. Dikkat edilirse, raketin başı halen bilekten yukarıda ve yere 45°'lik bir açı ile geliyor. Vuruşun sonunda, raket yüzü nerede ise yere paralel yani raket yüzü O olmuş bulunuyor. Burada dikkat edilecek husus şudur ki; raketimizin yüzü 45 derece’den O derceye’ye dönüşmüştür. Bu açıyı yaparkende, raket topun süratini de raket telleri üzerinde sıfırlar, yapılan bir yumuşak bilek hareketide vuruşu tam bir şekle sokar. Gene vücut ağırlığı, bütün vuruşlardaki gibi ön bacak üzerine doğru geçmiş bulunuyor. Boşta olan sol kol ise dahada geriye giderek vücudun dengesini sağlıyor ve estetik olarak vuruşa bir güzellik katıyor.

Bu vuruşta genelde yapılan hatalar: Senelerdir yaptığım gözlemlerden çıkardığım sonuçları şu şekilde sıralıyorum:

a) Topa istenilenin üstünde sertçe bir darbeyle vurarak, topun sahada uzun düşerek, rakibe kolay bir top olması,

b) Bilekten yapılan yumuşaklık ve raket yüzünün açılandırılmasındaki hatalardan dolayı, topun yine istenilenden uzun düşmesi,

Topun altına iyice girmeyerek, topun süratinin sıfırlanmasını gerektiği kadar yapamamak, Toptan gerektiğinden fazla uzaklıkta buluşarak, istenilen yumuşaklığı kazanamamaktır. Kısa top yapılacağı zaman dikkatli plan yapılmalı. İyi bir kısa top yaptıktan sonra, vole için hazırlıklı olmalıdır. Kötü bir kısa toptan sonra müdafaada kalmalı. Gene rakipten gelecek iyi veya kötü kısa topa karşı hazırlıklı olmalıdır. Rakibe arka çizgi civarından kısa top yapılmamalı ve rakibin sahadaki durumunu iyice kontrol etmelidir.

FİLE ÖNÜNDE AÇI VERİLEREK YAPILAN BACKHAND VOLE VURUŞU

Bu vole çeşidinde de çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü topla olan temas çok hassas bir şekilde olur. Yukarıdaki 1.ci fotoğrafta, gene sahanın ortasında yani servis çizgisi ile filenin arasında bulunuyoruz. Bana doğru gelen topa önce sol ayağımızı fileye paralel gelecek şekilde uzatıyoruz. Bu esnada vücudumuz gayet rahat ve gelen topu izliyoruz. Şu anda top rakip oyuncunun raketinden çıkmış bulunuyor. Yukarıda 2.ci  fotoda görüldüğü gibi, topun bize yaklaştığını gördüğümüz zaman raketi omuz hizamızı geçmiyecek bir şekilde geriye alıyoruz, raketin başı yukarıda, raket ve raketi tutan sağ kol 90 derece'lik bir açı meydana getiriyorlar. Sol el raketin boğazından yakalıyarak raket başının kontrolünü sağlıyor. Aynı zamanda da gözlerimizle topu takip ediyoruz. Hücum adımımız olan sağ adımımızı, istediğimiz mesafeye doğru çok iyi bir şekilde atarken, raketlede topla yukarıda görüldüğü gibi vücudumuzun önünde ve çapraz açıda buluşuyor. Raket başı bilekten yukarıda, raket yüzü yere 45 derce'lik bir açı meydana getiriyor, dizler bükük, vücud çok rahat, gözlerle topu raketimizde görebiliyoruz, sol kolu hafifçe geriye doğru açarak vücut dengesini sağlıyoruz. Bu arada ise bilek, çok yumuşak bir şekilde topun yanından altına doğru geçerek, istediğimiz yön olan kısa çapraz açıyı bize sağlıyor. Arka ayak burnu üzerinde dönerek, omuzların ve kalçalarında istediğimiz top hedefine doğru rahatça dönmesini sağlarken, vücudumuzuda rahatlatıyoruz. Raket ve raketi tutan sağ el hedefe doğru uzamasına devam ediyor, ve 3.cü fotoğraftada görüldüğü gibi rakip oyuncu için kurtarılması çok zor olan ince, çapraz bir backhand vole vurmuş oluyoruz. Vücud dengede ve rahat, yapmış olduğumuz vuruşdan sonra çapraza giden topu seyrediyoruz.

İnce, Çapraz Backhand Volede Yapılan Hatalar:

a) Topu yeteri kadar önde almamak, (eğer topu geç alırsanız hiç bir zaman çapraz açılamayı yapamazsınız),

b) Topla raketin buluş­tuğunda, yeteri kadar vücudun ve raketin yumuşatılmaması,

c) Bu vuruşun yapılacağı topu iyi seçememek,

d) Bu vuruş için fileye yeteri kadar yakın olmamaktır.

BACKHAND VOLE VURURKEN MEYDANA DELEN HATALAR

Buradaki 1.ci fotodaki hata, ağırlığın ön bacağa geçmesine rağmen raketin başı bileğin almış olduğu şekle göre çok aşağılara düşerek kontrol alanından çıkmış bulunuyor. Genellikle bu durumda vurulan toplar fileye takılır veya zayıf bir şekilde karşıya geçer. Düzeltilmesi; vuruş sırasında bilek sağlam tutulur. Buna bağlı olarakta raket başı dikliğini ve sağlamlığını korumuş olur. Burada 2.ci fotoda ise, raket anormal bir şekilde geriye alınıyor ve buna bağlı olarak ya topa geç vuruluyor veya kolu kırarak topa vuruluyor. İki durumda da top kortun çok dışarısına düşer. Düzeltilmesi ise, raketin başı hiç bir şekilde omuz hizasını geçmez ve raket top ile vücudun önünde rahat bir şekilde buluşur. Vücut ağırlığıda ön bacak üzerine geçmiş olur. Yukarıdaki 3.cü fotoğraftaki hata ise, vücut ağırlığı halen arka bacak üzerinde ve geriye alınan raketin başı bilek hizasının altında, raketin başı bu durumda hiç bir zaman topa kuvvetli ve kontrollü bir şekilde vuramaz. Düzeltilmesi ise, raketin başı ve bilek dik bir şekile getirilecek, topa vururken kuvvetli olacak ve aynı andada vücut ağırlığı arka bacaktan ön bacağa geçmiş olacak.

Yukarıda 1.ci fotoda meydana gelen hatada ise, bilek aşırı bir şekilde kırılmış ve raketin başı aşağıya doğru sarkmış bulunuyor. Vücut ağırlığıda arka bacak üzerinde kalmış durumda, bu şekilde hiç bir zaman rahat ve kuvvetli bir vole vurulamaz. Düzeltmesi ise, bilek topa vuruş anında kuvvetli tutularak, raket başı dik duruma getirilecek, topla vücudun önünde buluşurken, vücut ağırlığıda arka bacaktan ön bacağa geçmiş olacak. Burada 2.ci fotoda ise, vücut ağırlığı arka bacaktan ön bacağa geçmiş, fakat bu seferde bilek çapraza doğru çok kötü bir şekilde kıvrılarak beraberindede raketin başını o tarafa götürmüş. Bu durumda bütün toplar çaprazdan kontrolsüz bir şekilde dışarıya gider. Düzeltilmesi ise, vuruş paralele ise raket fileye paralel, vuruş çapraz ise raket fileye hafifçe çapraz olarak biter ve topu istenilen yere rahatça gönderir.

DUVARDA BECKHAND VOLE ÇALIŞMASI

Bu çalışma hakkında bazı açıklamalarda bulunalım. Öncelikle, duvarda vole çalışmak için belli bir seviyeye gelmek lazımdır. Çok iyi refleks, göz takibi, top kontrolu ve volenin bütün detaylarını bilmek lazımdır. Duvardaki vole çalışmasındaki mesafe aynı fakat, top aynı mesafelerde karşılıklı çalışan iki oyuncunun çalışmasından bir misli süratle, yani karşısındaki oyuncu yerine file mesafesinden geldiği için zaman daha azdır. Çok defa görmüşüzdür. Oyuncu duvarda vole çalışırken yukarda belirttiğimiz 4 anahattan bazıları yoktur veya eksiktir ve oyuncu voleleri çok hızlı aldığı içinde top birkaç kereden fazla gidip gelmez, sonunda kaçan topların peşinden gitmekten yorulur ve bir daha duvarda vole çalışması yapmak istemez. Halbuki çok faydalı bir çalışma şeklidir. Duvardan 3-4metre uzakta durun, önce çok yavaş başlayın, dizlerinizi çok iyi kullanın. Raketi fazla geriye almayın, (çünkü zaten buna vaktiniz yok, top hemen duvardan geri gelecektir) topu daima vücudunuzun önüne almaya çalışın. Eğer uzun bir süre devamlılık sağlıyabilirseniz, kol yorulup kısılabilir. Bir müddet hiç kullanmadığınız öbür kolunuzla duvarda oynamaya çalışın ve bu arada yorulan kol dinlenmiş olur. Hiç kullanmadığınız kolda kuvvetlenir. (Arif hocanın tavsiyesi).

 
Powered by
Ekip Bilişim