Ana Sayfa Profil Haberler Turnuvalar Videolar Foto Galeri Linkler Tenis Antalya İletişim Site Haritası
Site in English Language Site in Turkish Language
  Tenisin Tarihçesi
  Tenis Kuralları
  Tenis Teknikleri
        Forehand
        Backhand
        Servis
        Vole
        Smach
        Lob
        Drop Shot
  Tenis Sözlüğü
  Tenis Kort Ölçüleri
  Tenis Raketi
  Elbow Hastalığı
  Tenisin 99 Faydası
TENİS TEKNİKLERİ - SMACH

SMACH

SMAÇ-AYAK ÇALIŞMA VE HATALAR

SMAÇ VURUŞU

Smaçta kısa ve hızlı adımlar kullanın. Topa vururken vücudu dik tutun. Bilek hareketini fazlaca kullanın. Bunun ile vücudun ağırlığının öne geçmesini sağlar, kolun ve omuzların doğru kullanımı ile gerekli kuvveti meydana getirmiş olursunuz. Raketi yukarıya doğru kaldırın ve topun tepe noktasına çıkarak vuruşunuzu yapın. Birde rüzgarlı havalarda smaçlara çok dikkat etmek gerekir. Eğer lob rüzgara karşı geliyorsa, top beklediğinizden kısa düşecektir, bundan dolayı topa çok önde vurup fileye takma olasılığı artacaktır. En iyisi bu topların altına iyi girmektir. Eğer lob rüzgarla beraber geliyorsa, beklediğinizden daha uzun gelip çok arkanıza düşebilir. Bu seferde topu dışarı atabilirsiniz. iki smaç şeklindede en önemli faktör ileri veya geri geri hareket ederek vuruşlar için gerekli olan pozisyonu almaktır. Yüksek lobları düşürerek vurmalı. Çünkü topun düşüş açısı ve sürati rakibi zor bir pozisyona sokacaktır. Smaçta, eğer oyuncu iyi smaç stiline rağmen topları dışarıya atıyorsa, top vücudunun arkasına düşüyor demektir.

Toplar fileye takılıyorsa;

a) Topla temastan önce (kafayı) aşağıya indirmek, raket başınıda aşağıya çekmek,

b) Topa vurmadan önce çok düşürmek,

c) Dikkatsiz olmak gibi sebepleri vardır.

Smaçta en önemli olay, raketin kısa bir hareketle arkaya alınması (Servise göre) ve topun doğru zamanlanmasıdır. Raketi önce omuzları çapraz geçecek şekilde başı yukarıda olarak geriye almalı ve vücut yan dönme pozisyonuna gelmeli, ayaklar omuz genişliğinde açılmalı, vücut ağırlığı eşit olarak iki bacak üzerinde olmalı, bu arada raket tutan kol tam olarak açılmalıdır. Sol elle kol ileri, yukarı uzatılarak, top parmaklarla gösterilir. Bu sayede doğru pozisyona girilir, topa raketin ortası ile ve önde vurulur. Continental tutuşu servis için geliştirdikten sonra, smaç içinde kullanabiliriz. Rahat bir tutuş şekli olan bu tutuşta bilekte rahat olduğu için, topu hissetme kolay olur ve ayrıca hareket bilekten ve çok süratli çıktığı için daha kontrollü ve kuvvetli bir vuruş meydana gelir. Genellikle servisi hangi tutuşla atıyorsanız, smaç vuruşunu da aynı tutuşla yapmanız doğru olur. Eğer Continental tutuşu geliştirmiş iseniz ve atak bir oyun tarzınız varsa servis, vole ve smaç şeklindeki 3'lü çalışmayı tutuş değiştirmeden yapabilirsiniz.

 

SMAÇTA AYAK ÇALIŞMASI

Ayak Çalışması:

Yanyana koşma: İyi smaç vurabilmek için, çok iyi pozisyon almak, topun nereye düşeceğini iyi zamanlamak gereklidir. Yanyana koşmada, sol ayak bulunduğu yerde hafif bir dönme yapar. Sağ ayak onun paraleline bir adımla geriye gider. Eğer top daha geriye düşecek ise, bu hareketin aynısı ikileme olarak devam eder.

Çapraz atlayarak koşma:

Bunda da önce gene yanyana koşmada olduğu gibi, sol ayak hafif bir dönme ile fileye paralelolur. Sağ ayak geriye bir adım atarak onun paraleline gelir ve sonra sol ayak çapraz olarak sağ ayağın gerisine, sağ ayak gene bulunduğu yerin bir adım paralel gerisine gelir. Bu çaprazlama ile hareket topa vurana kadar devam eder.

SMAÇ 'lar genellikle, rakibin sahadaki yerine ve smaç vuranın sahadaki durumuna bağlıdır. Eğer yapılan loblar, orta sahayı geçiyorsa, vurulacak smaçlar baseline (arka çizgiye) doğru uzunca olmalıdır. (B şeklinde görüldüğü gibi) Yapılan loblar fileye yakın ise, genellikle topları kısa kenarlardan dışarı çıkarmak daha kolaydır. (A şeklinde görüldüğü gibi)

NOT: Smaç vururken daima yan dön, aksi taktirde topu dışarı atmak veya fileye takmak ihtimali çoktur.

 

SMAÇ ATARKEN MEYDANA GELEN HATALAR

Yukarıdaki 1.ci fotoğrafta görülen hata, topa iyice yaklaşamamak, yani topun vurulması istenen yere yönlendirilmesini yapamamaktır . Genellikle bu tip hataları yapan oyuncuların, bacakları istenilen düzeyde süratli olmayıp, topla vücut arasındaki mesafeyi ve yükseklik ayarını yapmaya müsait değildir. Yani hareket kabiliyeti az olan oyunculardır . Bu 2.ci fotoğraftaki hata ise, oyuncu burada durumu müsait olduğu halde, topa doğru raketle ve vücutla yükselmeyip, topu çok düşürüp bunun sonucunda kısık kol ve aşağıya doğru çökmüş vaziyetteki bir vücut pozisyonuyla topa vuruyor. Genellikle bu toplar fileye takılıyor. Bu hatayı yapan oyuncular, aynı zamanda bunu servislerinde de tekrarlarlar. Bunlar vücutla yukarıya doğru yükselme kabiliyeti az olan oyunculardır. Çökerek vurma daha kolaylarına gelir.

 

Yukarıdaki 1.ci fotoğrafta, oyuncu topla olan mesafesini iyi ayarlayamadığı için, top daha çok backhand tarafında kalmış, halbuki o topa backhand smaç veya yüksek backhand vole vurulabilir. Yukarıdada görüldüğü gibi, dengesiz bir vuruş olacaktır. Bunun bir sebebide bacakları zamanında iyi kullanmayıp, topla olan mesafeyi ve doğru pozisyonu bulamamaktır. Burada 2.ci fotoda yapılan hata ise, oyuncu topla vücudunun çok gerisinde buluşacaktır. Çok iyi bilek hareketi kullanarak topu karşı sahaya atması lazımdır. Genellikle bu pozisyonun sebebi, bacakları zamanında iyi kullanmayıp topla olan doğru pozisyonu bulamamak ve geç kalmaktır.

 

DUVARDA BACKHAND SMAÇ ÇALIŞMASI

Backhand smaç, çok az kullanılan bir vuruştur. Genellikle fileye giden oyuncunun, backhand tarafına yapılan loblara karşı etkili bir vuruştur. Filedeki oyuncu, backhand'ine yapılan loba, yana kaçarak forehand smaç vuramıyacak pozisyonda ise, filedeki pozisyon hakimiyetini kaybetmemek için, topu ya backhand smaçla bitirmeli ya da sert ve güzel bir plase vuruşla, rakip oyuncuyu zor durumlara düşürmelidir. Bu vuruşun duvardaki çalışması ise şöyle olur. Oyuncu 4-5m kadar duvara yaklaşır, elindeki topu duvara 0,5m ile 1m yakınlıkta yere vurdurur, top önce yere sonra duvara vurarak havaya yükselir. Hemen kol ve raket topun seviyesinde yukarıya kalkar, vücut yan döner. Raket, topla buluşabileceği en yüksek noktada buluşur. Vücut iyice yan dönüp, topu yanına alarak, mesafe kontrolünü ve yükseklik ayarını rahatça yapar. Vücut ağırlığı önce arka bacak üzerindedir, raketle topa vururken bilek yapmış olduğu seri bir hareketle topu istenilen yere hızlı ve kontrollü bir şekilde yollar. Yukarıda gözler topu takip ederken, vücut ağırlığıda arka bacaktan ön bacağa geçiyor. Yukarıdaki 3.cü fotoğrafta ise, vücut ağırlığı tamamen ön bacak üzerine geçmiş bulunuyor. Yapılan bilek hareketi ve kolun aşağıya hedefe doğru indirilmesi ile hareket bitiriliyor. Bu zor olan hareketin çalışmasını sizlere, eğer bilek yapınız kuvvetli ise, duvarda ve partnerin sahada devamlı topları backhand smaç vuracak şekilde backhand'e atmasıyla, yapılan çalışma olarak tavsiye ederiz.

 

FİLE ÖNÜNDE TOP DÜŞTÜKTEN SONRA SMAÇ VURUŞU

Bu smaç türü genellikle oyuncunun pozisyon dışında olması, havada topa vurmaya vakti olmaması durumlarında kullanılır. Bir de, biz öğrencilerimize smaç vurmayı öğretirken önce topu yere düşürdükten sonra vurmayı gösteririz. Bunu başariyla yaptıktan sonrada, topu yere düşürmeden havada vurmayı öğretiriz. Fotoğrafta görüldüğü gibi, top havada iken hemen raketi yana alarak, hızlandırma pozisyonuna geçiyoruz. Kafa yukarıda gözlerle topu takip ediyoruz. Vücud gayet rahat, raketi hiç sıkmıyoruz. Topa nerede ve nasıl vuracağımızın planını yapıyoruz. Havadan gelen top yere değdiği anda, topla olan mesafeyi ve buluşacağımız noktayı hesaplamış bulunuyoruz. Raketi geriye alırken, vücudumuzu da döndürerek yan pozisyona geçiyoruz. Vücut rahat, raketi sıkmıyoruz ve gözlerimizle topu takip ediyoruz. Top yere değip sıçramaya başlayınca, bizde hemen onu takip ederek raketi arkaya ve yukarıya alıyoruz. Sol kolda topu takip ederek, yukarıya kalkıp topun konrolünü ve yönlendirmeyi sağlıyor ve herşeyi ile smaça hazırlanmış oluyor. Gözlerle topu takip ediyoruz.

Sol kol yukarı kalktığında, sağ omuzda hafifçe yukarıda oluyor. Topa doğru vuruşa geçerken ise, bu sefer sağ omuz yukarı çıkıp, sol omuz aşağıya iniyor. Vücud rahat, dizler bükük, bel hafifçe geriye doğru kıvrılmış durumda, gözlerle topu takip ediyorum. Başka açıdan alınmış olan fotoğrafta ise, omuzların durumu açıkça görülüyor. Kol dik bir şekilde ve rakette bunun uzantısı olarak yukarıya doğru devam ediyor ve topla en tepe noktada buluşuyor. Bu anda raketi sıkarak, bütün kuvvetimizi vuruş esnasında topluyoruz ve hafif bir bilek hareketiyle de kuvvetimizi ve süratimizi arttırıyoruz. Dikkat ederseniz, vücud da topa doğru uzanarak, fazladan bir yükseklik kazanmak, aynı zamanda vücudun bütün kuvvetini vermek istiyor. Vücut ağırlığı arka bacaktan ön bacağa geçmiş bulunuyor. Kafa hala yukarıda, gözlerle topa bakıyoruz. Topu hedefe doğru taşırken, sağ adımımızlada içeriye doğru yürüyoruz. Hareketi vücudumuzun sol yanında bitirip, fileye gitmek için atak pozisyonuna geçiyoruz. Vücud, gayet rahat ve gözlerle giden topu seyrediyoruz.

 

FİLE ÖNÜNDE TOPU YERE DÜŞÜRMEDEN YAPILAN SMAÇ VURUŞU

Bütün smaç çeşitlerinde en önemli olay, topa iyi yanaşmak ve topu öne almaktır. O zaman rahat bir vuruş yapabilirsiniz. Yukarıdaki vuruşta, top havada iken hemen hazırlığa başlıyoruz. Raketi yavaşça geriye almaya başlarken, topla nerede ve ne zaman buluşacağımızın hesabını yapıyoruz. Kafa yukarıda ve gelen topu takip ediyoruz. Vücud, gayet rahat ve hareket kabiliyetimiz üst düzeyde bulunuyor. 2 ve 3 nolu fotoğraflarda birbirine çok benziyorlar. Fakat dikkat ederseniz, burada önce sol bacağı geriye alırken, sonra sağ bacağı geriye alarak vücudun almış olduğu yan dönme pozisyonunu bozmadan ve vücudu kontrol altında tutarak topun altına rahat bir şekilde giriyoruz. Bacak değiştirmeyi yaparken, raket tutan kolu iyice geriye alıyor ve vücudumuzda 3'ncü fotoğrafta görüldüğü gibi iyice yan döndürürken, sol kolu da topa doğru kaldırarak topu daha iyi görmeyi ve yönlendirmeyi yapıyoruz. Vücudu, gayet rahat ve raketi fazla sıkmıyoruz. Vücut ağırlığı, arka bacak üzerinde bulunuyor.

Fotoğraf ta görüldüğü üzere, top istediğimiz noktaya geliyor. Gözlerle topu takip ediyoruz. Raket arkada ve bilekten aşağıya düşmüş vaziyette, topa giderken aşağıdan yukarıya doğru süratlenerek çıkacak ve kuvvet kazanacaktır. Vücut ağırlığımızda, vuruşla beraber hafif yukarıya ve öne doğru bir hareketle ön bacak üzerine geçerek vücudu rahatlatacaktır. Topla buluşma yeri kolun ve raketin aynı çizgi üzerine geldiği doğru ve tepe noktası oluyor. Bu yükseklikte topla buluşurken, vuruşa birazda bilek hareketi katarak, daha fazla kuvvet kazanıyoruz. Topu hedefine taşıyarak, hareketi vücudun sol tarafında rahat bir şekilde bitiriyoruz. Burada dikkat edilecek husus, sağ ayağı döndürerek vücudun kontrolünü ve ağırlığını ön bacak üzerine transfer ediyoruz. Eğer top biraz daha arkada ise burada daha fazla bilek hareketi ile topu içeriye doğru alacağız, sağ bacaklada öne doğru adımla gireceğiz.

 

ARKA SAHADAN TOPU YERE DÜŞÜRDÜKTEN SONRA YAPILAN SMAÇ VURUŞU

Yüksek ve uzun bir top geldiğini gördüğümüz zaman, hemen raketi yanımıza alarak, çapraz adımlarla süratli bir şekilde geriye doğru koşmaya başlıyoruz. Amacımız topu gene önümüze alarak, smaç vurmak, ve sahada pozisyon avantajını rakibe kaptırmamaktır. Kafa yukarıda, gözlerle topu takip ederek, topu nerede düşürüp, nerede vuracağımız üzerine hesaplar yapıyoruz. Topu arka çizgiye yakın bir yerde yere düşürdük, top yukarıya doğru sıçrarken hemen smaç pozisyonu alıyoruz. Sol kol ve işaret parmağı topu takip ederek, bize topu kontrol ettiriyor ve ona göre daha rahat pozisyona giriyoruz. Sağ kol ve raket hemen arkaya giderek, hazır pozisyona geçiyor. Hareket tamamen yukarıda hazır ve vücut ağırlığı arka bacak üzerinde, gözlerle topu takip ediyoruz. Kafa yukarıya topa doğru bakarak, vücudun vuruştan önce aşağıya doğru inmesini önleyecektir. Topla buluşma noktasında ise, topu tepe noktasında alıp, hafif bilek vuruşuda ekleyerek orta şiddette bir vuruşla rakibin arka sahasına doğru vurarak, onu tekrar kortun dışına atıp sahada eşit şanslara ulaşıyoruz. Bu tip smaçlarda, çok hızla vurarak riske girmeye hiç lüzum yoktur. Hata yapmak çok kolaydır.

Topu istediğimiz yere doğru taşıyarak vururken, sağ bacağımızlada bir adım öne doğru gelerek, vücudumuzu rahatlatıyoruz. Raket, vücudumuzun sol tarafında bitiyor. Gözlerimizle, giden topu takip ederek, rakipten gelecek topa göre planlar yapıyoruz. Gelen top kısa ise, hemen hücuma geçeceğiz, uzun top ise hemen geriye doğru çıkarak, normal uzun vuruşumuza geçeceğiz.

Bu smaç cinsi hangi tip lobIara ve hangi şartlarda kullanılır.

a) Çok uzun ve yüksek gelen loblara karşı,

b) Çok dik bir açıyla geriye düşen loblara karşı,

c) Güneşin rahatsız ettiği yüksek loba vurma durumlarında,

d) Rüzgarlı havalarda, zamanlamanın çok zor olduğu durumlarda kullanılır.

 
Powered by
Ekip Bilişim