Ana Sayfa Profil Haberler Turnuvalar Videolar Foto Galeri Linkler Tenis Antalya İletişim Site Haritası
Site in English Language Site in Turkish Language
  Tenisin Tarihçesi
  Tenis Kuralları
  Tenis Teknikleri
        Forehand
        Backhand
        Servis
        Vole
        Smach
        Lob
        Drop Shot
  Tenis Sözlüğü
  Tenis Kort Ölçüleri
  Tenis Raketi
  Elbow Hastalığı
  Tenisin 99 Faydası
TENİS TEKNİKLERİ - DROPSHOT

DROP SHOT

DROP-SHOT VURUŞU

FOREHAND DROP-SHOT VURUŞU

Yukarıda görüldüğü gibi, top fileyi geçerek kendi sahamıza gelmek üzere bulunuyor, ve biz yapacağımız forehand dropshot vuruşu için hazırlığımızı yapıyoruz. Tutuşumuz forehand tutuşu, raketi yavaşça geriye doğru alırken, vücudumuzuda yan pozisyona getiriyoruz. Vücud gayet rahat ve gözlerle topu takip ediyoruz. Top kendi sahamıza düşmek üzere ve biz topu izlerken, raketi ve sağ kolu iyice geriye alıyoruz. Vücudu dahada döndürerek, topu yanımıza alıp topa karşı olan hakimiyetimizi dahada arttıracağız. Raketin başı, gözlerimizin hizasında geriye giderken, küçük bir daire meydana getiriyoruz. Topu, istediğimiz mesafe olan vücudumuzun yan tarafına aldıktan sonra, raketi geriye alırken yapmış olduğumuz dairesel hareketin sonunda, raketin başı yavaşça aşağıya doğru düşmeye başlıyarak topun seviyesine geliyor. Bu anda da raketin yüzü yavaşça açılmaya başlıyarak, topla temas noktasında buluşuyor. Gözlerle topu çok iyi izlemeyi devam ettiriyoruz.

Dropshot:

Yavaşca filenin üzerinden geçirilip, falsolu ve az bir sıçramayla karşı sahaya bırakılan bir vuruş şeklidir. Çok incelik ister.

Raket ve top hafifçe, vücudun önünde buluşurken, raket yüzüde 45°,30°,15°, ve 0°derece gibi açılarla topla olan temasını devam ettiriyor. Önce topun arkası, ortası ve altına doğru girerek topun hızını yavaşlatıp, yumuşak bir bilek hareketiylede ters falso vererek, topun karşı sahada rakibe doğru gitmeyerek düştüğü yerde kalmasını sağlayacaktır. Halen gözlerle topu takip ediyoruz. Vücudumuzlada topun altına girerek topa karşı olan kontrolü arttırıyorum.Topla olan temasımız devam ediyor. Raketimizin yüzü iyice yere paralel oluyor. Topa alttan ters falsoyu bilek hareketiyle vererek, topun hemen filenin üzerinden geçerek rakip oyuncunun sahasında kısa bir alana düşmesini sağlıyoruz. Gözlerimiz halen topu takip ediyor. Son bölümde ise, bilek hareketiyle yapmış olduğumuz falso ile, top karşı sahaya düşüyor ve düştüğü yerde kalacaktır. Burada şunuda hatırlatmak isteriz. Bazı üst düzeydeki oyuncular bu vuruşta bileklerini ve raketin süratlenme hızını çok iyi kullandıkları için, karşı sahaya düşen top rakip oyuncuya gitmeyip kendilerine doğru gelir ve buda kurtarılması çok zor olan bir pozisyon meydana getirir. Bu falsolu bilek hareketini, raketi topun sağ yanından veya sol yanından kullanarak, topun aksi yönlere sıçramasınada sebep olabilirsiniz.

BACKHAND DROP-SHOT VURUŞU

Servis çizgisinin biraz arkasında bulunuyoruz. Rakibimizin zor bir topu zayıf bir şekilde çevirdiğini gördüğümüz anda, kısa bir top yapmaya karar veriyoruz. Şu anda rakibimiz sahanın çok gerisinde ve zor durumda bulunuyor. Gelen topu gözlerimizle takip ediyoruz ve vücudumuz gayet rahat, pozisyonumuz vole içinde hazırlıklı, aynı zamanda yapılacak bir loba karşıda smaç durumuna geçebiliriz. Yani her üç vuruşada hazırlıklı bulunuyoruz. Top bizim sahamıza doğru gelmeye başlıyor, raketimizi yavaş yavaş geriye doğru alırkende, topu gözlerle takip ediyoruz. Vücud gayet rahat ve topa doğru sağ adımımızı atmaya hazırlanıyoruz. Vücud iyice yan dönerek, topu yanımıza ve önümüze alıyoruz. Raket başı ile sağ kol hemen hemen 90 derece'lik bir açı meydana getiriyor. Gözlerimizle, topla raketin buluşacağı noktaya dikkatle bakıyoruz. 1 ve 2 nolu fotoğraflarda raket yüzüne dikkat edelim. Raket yüzü 1 nolu fotoğrafta 45 ve raket başı bilekle aynı hizada, demekki burada raket başıdik pozisyondan paralel pozisyona geçerken ve 45,15,0 derece durumuna geliyor. Raketin yüzü topun orta arkasına ve altına doğru değişen yüzle ve bilek hareketiyle temas ederek topun hızını kesiyor ve alttan falso vererek topun yavaşça fileyi geçerek, rakip oyuncuya gitmeden sahaya düştüğü yerde kalmasını sağlıyor. Bütün bunların sonunda, hareketimizi kolun ileriye uzayabildiği noktaya kadar uzatıyoruz. Topun altına doğru bilek hareketi ile verdiğimiz falsoyu dahada arttırarak, karşı sahaya düşen topun tamamen düştüğü noktada kalmasına veya tekrar falso alıp kendimize doğru gelmesine çalışıyoruz. Vücut ağırlığı tamamen ön bacak üzerine geçmiş bulunuyor. Vücud rahat ve karşı sahaya giden topu seyrediyoruz.

 

 
Powered by
Ekip Bilişim