Ana Sayfa Profil Haberler Turnuvalar Videolar Foto Galeri Linkler Tenis Antalya İletişim Site Haritası
Site in English Language Site in Turkish Language
  Tenisin Tarihçesi
  Tenis Kuralları
  Tenis Teknikleri
        Forehand
        Backhand
        Servis
        Vole
        Smach
        Lob
        Drop Shot
  Tenis Sözlüğü
  Tenis Kort Ölçüleri
  Tenis Raketi
  Elbow Hastalığı
  Tenisin 99 Faydası
TENİS TEKNİKLERİ - BACKHAND

BACKHAND

BACKHAND VURUŞU

RAKET SAPININ KESİTİ

EASTERN BACKHAND

Eastern Backhand Tutuşta, (V) formunun orta noktası, raketin sekizinci bölümünün yani sol yan bölümünün hemen hemen orta noktasına yakın yerine gelir.

EASTERN BACKHAND VURUŞU

Avuç içi neredeyse raket sapının tepesine gelir ve ancak bu tutuş şekli ile kuvvetli backhand vurabiliriz. Gene baş parmakla işaret parmağı arasında (V) şekli meydana geliyor ve bunun ortası raketin sol kenar bölmesinin ortasına dayanıyor. Son üç parmak sapın alt sol bölmesi üzerinde, başparmak sapın etrafında ve orta parmağın kenarına geliyor. Tetik parmağı ise, sapın üst tarafındadır ve hafifçe yana geçer.

WESTERN BACKHAND

Western Backhand Tutuşta, (V) formunun orta noktası, yarım Westernde yedinci bölümün hemen baş tarafına, tam Westernde ise yedinci bölümün orta noktasına gelir.

NORMAL TOP BEKLEME POZİSYONU

Bu pozisyonda ise ayaklar çizgiye dik, bacaklar arası bekleme pozisyonu omuzların genişliği kadar, dizler hafifçe bükük, vücut ağırlığı iki bacak üzerine eşit dağılmış vaziyette, vücut gayet rahat ve yumuşak olarak gelecek topa karşı hazır bekliyor.

BACKHAND'İN HAZIR POZİSYONU

Sağ elle oynayanlar için, sağ ayak önde çizgiye 45derece'lik bir açı meydana getiriyor. Arka ayak ise çizgiye paralel bir durumda bulunuyor. Ayak uçları hemen hemen birbirlerine paralel bir çizgi meydana getirecek şekilde, iki ayak arasındaki mesafe omuz genişliği kadar. Eğer bu mesafe omuz genişliğinden fazla olursa, normalden büyük adım atılmış olur ve buda bacaklarda gerilme meydana getirir. Bacaklar arası mesafesi omuz genişliğinden kısa ise vücutta dengesizlik yapar (vuruş esnasında), bacaklar yerden kuvvet alamaz. Tabii ki oyun içersinde bu durumların dışında, ayak pozisyonları meydana gelecektir ve vücudu­muzla bunlara uymaya çalışacağız.

RAKETİN FOREHAND TUTUŞUNDAN BACKHAND TUTUŞUNA ÇEVRİLMESİ

Yukarıdaki, birinci fotoğraf ta görüldüğü gibi raketimi Eastern Forehand tutuşuyla tutmaktayım; genellikle pek çok üst düzeyoyuncuları bu tutuşu kullanmaktadır. Bu tutuşla bütün forehand vuruşlannı, yani düz forehand, topspin forehand, kesik forehand, forehand kısa top, üç türlü forehand vole (alçak, bel ile omuz hizası, ve omuz üstü ), forehand lob ve forehand smaç vuruşlarını rahatlıkla yaparım. Fakat bu vuruşların hepsinide backhand tarafımda uygulayabilmem için, raketimi hemen Eastern Backhand tutuşuna değiştirmem gereklidir. Buda reketin boğazına tutan sol elimin yardımıyla olur. Sol elin parmak uçları, raketi iki diş sağa doğru kaydırır. Yani.forehandde, işaret parmağım ve baş parmağımın raketin en üst bölmesinin yanındaki sağ üst bölmede meydana getirdiği ( V ) şekli, bu sefer üst bölmeyi geçerek sol üst yan bölmeye gelir ve bu şekilde forehand tarafında yaptığım bütün vuruşları Eastern Backhand tutuşu ilede yaparak iyi bir oyuncu olmak yolunda hızla ilerleyip, tenis oynamaktan çok daha zevk alırım. Senelerdir yapmış olduğum gözlemlere göre, sayısı hiç küçümsenmeyecek oranda tenisçi, maalesef tek tutuşla oynamakta, tutuşlarını değiştirmemekte, genellikle back­hand topspin ve backhand vole vuramamakta, backhand tarafından devamlı olarak müdafaada kalmakta, senelerden beride bu kötü alışkanlığı devam et­tirdiklerinden, düzeltrnek için bana geldiklerinde maalesef pek azında biraz ilerleme kaydettim, pek çoğu bana zorlu anlar yaşattı ve sonuçlar fazla olumlu olmadı. Sizlere tavsiyem, tenise başladığınızda hemen tutuş değiştirmeleri öğrenin; sonra pek çok problemle karşılaşırsınız. Tutuş değiştirmeyenler de, değiştirip vurmayı denesinler, belki hemen farkını görüp rahatlamaya başlarlar.

EASTERN BACKHAND'E TUTUŞU DEĞİŞTİRMEK

Oyuncuya backhand vuruşa geçerken raketi Eastern Backhand'e çevirmeyi öğretmek lazımdır. Eğer oyuncu Eastern Forehand'le backhand vurmaya çalışırsa ELBOW olabilir. Çünkü bu şekilde, ancak bilek ve dirsekle vuruşu yönlendirmeye çalışacaktır. Maalesef bunun örneklerini pek çok oyuncuda görmekteyim. Bunlar tenisi ne yazık ki büyük bir ızdırap içinde oynamakta veya ELBOW 'a yakalanmaktan kurtulamamaktadırlar. Ömür boyu zevk alınacak bir sporu gerektiği kadar değerlendirememektedirler. Eğer 0yuncuyu Continental tutuş ile oynatmak isterseniz, buda topspin için çok büyük koordinasyon ve de zamanlama ister. Halbuki raket değiştirme birinci adımı atmaktan daha kolaydır. Continentalde backhand'i kesik vurmak iyi­dir, fakat topspin için çok kuvvetli bir bilek lazımdır. Tutuş ne olursa olsun, oyuncu backhand'e başladığında, tekrar tekrar topa vurdukça ön kolun üst adalelerinde alışkın olmadığı bir gerilme hissedecektir, fakat sonra yavaşça ve dikkatlice bir ilerleme sağlayacaktır. Oyuncu " doğru tutuşu" kaybetmek istemez, fakat bir müddet topa vurduktan sonra kolu yorulur ve raket bile tutamaz. En iyisi her 5 ila 6 vuruştan sonra, eli raketten çekip sallamak ve tekrar doğru tutuşu yakalamak, diğer bir tedbir ise her 5 veya 10 dakikadan sonra tutuşu backhand'den forehand'e çevirmek ve değişik adeleleri çalıştırmaktır. Bir diğeride, raketi kılıflı olarak backhand hareketini yaparak, ön kolun dış tarafındaki adeleleri geliştirmektir.

BACKHAND VURUŞUNA HAZIRLIK

Bekleyiş pozisyonundaki önemli noktalar:

a) Bacaklararası mesafe, omuz genişliği kadar,

b) Dizler hafifçe bükük,

c) Vücut ağırlığı hafifçe öne doğru,

d) Vücut dik değil

e) Raket sağ elle tutuluyor, sol el raketin boğazından yakalamış ve raket vücudun önünde bulunuyor.

2. foto Bekleyiş pozisyonundan son­ra, topun gelişini gördüğüm anda, sol ayağım arka çizgiye dik şeklinden paralel bir duru­ma geliyor. Bunu yaparken de, vücudumun belden yukarısı yan pozisyona geçiyor. Bütün bunlar olurken, raket seri bir hareketle geriye doğru gidiyor.

3. foto Sağ elim genellikle şortumun sol cebinin üzerine kadar geliyor ve sağ omuzumun dışı fileyi görecek kadar ideal bir şekilde dönmüş bulunuyor. Bu arada da sağ ayağımı topa doğru atmış bulunuyorum. Vücut ağırlığı arka bacak üzerinde, sağ ayak çizgiye 45 derece ve sol ayak çizgiye paralel bu­lunuyor.

TOPSUZ BACKHAND HAREKETİ

1.foto Vücudum yan dönmüş du­rumda, vücut ağırlığım arka bacakta toplanmış, sol ayağım arka çizgiye paralel, sağ ayağım arka çizgi ile 45derece’lik bir açı meydana getiriyor. Dizler hafifçe bükük, vücut gayet rahat bir durumda bulunuyor.

2.foto Sonra topa doğru olan hareketim başlıyor ve top ile vücudumun önünde buluşuyorum. Vücut ağırlığı arka bacaktan ön bacağa geçiyor. Raketimin başı yere paralel, kolum düz bir şekilde topla buluşmuş pozisyonda görülüyor ve dizlerim .hafifçe bükülmüş durumda bulunuyor.

3.foto Bitişte meydana gelenler ise,

a) Vücut ağırlığı tamamen ön bacağa geçmiş,

b) Omuzlarım ve kalçalarım baştaki fotoğrafta görüldüğü gibi yan dönmüş posizyondan fileye yarı paralel pozisyona geçiyor. Demekki backhand vuruş sırasında vücut 45derece'lik bir dönme yapıyor.

c) Raket tutan kol, el ve omuz aynı hizaya geliyor.

d) Sağ kol ile raket ( L ) şek­linde bitiyor.

BACKHAND'İN ESASLARI

1- Uygun griple tut,

2- Hazır pozisyonda, rahat bir şekilde bekle,

3- Vücudu döndür ve topa doğru birinci adımı çabuk at,

4- Omuzu döndürerek, raketi arkaya alma hareketini yap,

5- Raketi geri alma hareketini, normal uzunlukta yap, (Bileği geri yatırarak almak yok)

6- Topa vurmayan elini, raketin boğazında tut, (Bu suretle bileği fazla geri yatırmayı önle)

7- Loop hareketinde, arkada düşürmeyi doğru yap,

8, Topa vurmak istediğin noktanın biraz altına raketi düşür,

9- Topa doğru adımla yaklaş,

10- Dizlerini kır ve alçal,

11- Vücut ağırlığının transferini doğru yap,

12- "İçeriden dışarıya" hareketini doğru yap,

13- Parmaklarını kontrolde doğru kullan,

14- Dizlerin, kalçaların, göğsün ve omuzların dönüşünü aynı zamana getir,

15- Vuruş anında, bileğini sıkı tut,

16- Topla temasa, doğru vücut şekliyle geç,

17- Vuruş anında, raketi yere dik tutmaya çalış,

18- Topa yükselirken vurmaya çalış,

20- Vuruş anında, vücudu ileriye ve yukarıya doğru kaldır,

21- Kafayı sallamadan, vücutla bir uyum içersinde kullan,

22- Topa vuran kol, göğe tam uzamış olarak uzanana kadar, kafayı ve gözleri aşağıda tut ve kafanla topun gidişini takip et,

23- Vuruşu uygun olarak yükselt,

24- Vuruşunu tamamla ve yeni vuruş için hazır vaziyete geç

BACKHAND

İdeal forehand ve backhand aynı vuruş örneklerine sahiptir ve aynı vücut hareketlerine bağlıdırlar. Fiziki olaylar iki tarafta da aynıdır. Turnuva oyuncusu olarak yetişen gençlerin her türlü vuruşlarla beraber backhand ve forehand'i topspin vur­maları lazımdır. Küçüklerde bu başlangıçta hafif topspinle olur, fakat çocuğun kuvveti ve bunun üzerinde çalışmaları arttıkça, bu vuruşlar ileride büyük koz olur.

 

BACKHAND'İN ANA DETAYLARI

RAKETİ ARKAYA ALMAK

Burada, büyük Loop hareketini kullanmak çok zordur. Küçük loop hareketi uygulanabilir. Oyuncu topa doğru hareket ettiğinde, omuzları döndürür ve raketi geriye alır, bu onun vücudunu fileye dik bir şekle getirir. Topa yetiştiğinde vücudunu daha da döndürür, (eğer büyük bir hareket isterse) kol raketi hareketin topa vuruş noktasında sağlam tutar, vücut vazifesini yapa­rak kuvveti sağlar. Eğer oyuncu, vücut olarak tembelleşirse, backhand'de raketi geriye düz bir kol yerine, kırılmış bir kolla alır ve buna bağlı olarak bilek yumuşar ve geriye yatar, sonunda raket yüzünde eğilme, sallanma meydana gelir, ve bitişte de raket yüzü açık kalır. Burada yapılacak şey, elle raketin boğazını tutarak, kontrolü sağlamak, omuzları döndürerek, raket başını yuka­rıda tutmak ve loop hareketi sonunda raketi bel hizasına düşürmektir.

LOOP HAREKETİ SIRASINDA RAKETİ AŞAGIYA DÜŞÜRME

Çocuklarla yapılan tenis okulu ve küçük yaş grupları takım çalışmalarında edinilen tecrübe şudur: Oyuncu ya 20,30 top peş peşe aynı yere atıldığı zaman, oyuncu tekrarlardan ve gelişen tecrübeden dolayı, sonun­da nerede raketi alçaltmaya başlayacağını hissetmeye başlar. Topspin için raket başı, raketin arkaya alındığı en düşük noktada, hafifçe yere doğru kapalı olmalıdır. Buda topa vuruş noktasında, raketin dik bir şekle gelmesini sağlayacaktır.

VÜCUDU YUKARIYA DOGRU KALDIRMAK

Raketle topa vuran kolu, en iyi vuruş şeklini alan doğru bir biçimde kullanarak ve vücudun kuvvet üretmesi için dizleri kırarak, raketi alçaltmak, sonra vücudu ileri ve yukarı kaldırarak, gövde dönüşüyle istenilen kuvvet elde edilmiş olur. Oyunculara, vücudu ileriye kaldırma hareketi yavaştan başlanılarak öğretilir. Backhand'e atılan yavaş, hafifçe sıçrayan topa yavaş vurarak, acele etmeden, rahat bir şekilde topu hissederek vuruşu yaptırmalıdır. Ona en kolay hareket tarzıyla, vücudunu kullanarak topu fileden geçirmeyi göstermelidir. Genellikle, buralarda yapılan hata, vuruşta vücut geride kalırsa veya gerekli kontrolü yapamazsa raketin yüzünü değiştirir, sallar ve sonunda kuvvetsiz, aynı zamanda istenmeyen yönlere doğru vuruşlar yapılır. Burada hedefe doğru atılan uzun ön adım yardımcı olabilir. Vücudu yukarıya doğru kaldırma çalışmaları yaparken, oyuncuya verilen bazı komutlar hareketin tam oturması için yardımcı olurlar. Mesela, - Haydi vuruşu ve hareketin gidişini göster. - Top nereye giderse gitsin, merak etme. Çünkü pek çok oyuncu top içeriye düşsün diye vuruşun esas kaidelerini, estetiğini ve kuvvetini kaybederek, eğri ve bozuk hareketlerle topu itmeği tercih ederler. - Aşırı şekilde alçal. (Daha sonra vücudu, yukarıya kaldırmak kolayolur) - Belini ve kalçalarını kullan. Onların seni yukarıya çektiğini hisset.

BİLEKLE OYNAMAYI ASGARİYE İNDİRMEK

Backhand'de sağlam bilek pozisyonu forehand'den daha önemlidir. Çünkü oyuncu topla, vücudunun çok önünde buluşmalıdır. Son saniye hareketide, ona hiç bir zaman emniyetli bir backhand vuruşu kazandırmayacaktır ve vuruşunda devamlı bir tereddüt bulunacaktır. Aşağıdan yukarıya hareketinin topla temas noktasında, raket dik bir şekildedir ve raket topun arka kısmıyla temastadır. Vuruş noktasında ise bilek en sıkı şeklindedir. (Yüksek süratli fotoğraf ta bu olaylar görülebilir.)

TOPA VURUŞ NOKTASI

Vuruş noktasında oyuncu, topa vuran kolu hareketi bitirinceye kadar, başını sağlam tutmalıdır. Yani topa vururken başını aniden yukarı kaldırmak, vuruşun kontrolünü bozar. Gözler topla raketi takip ederek, raketin ortasıyla topa vurmasına yardım etmelidir.

HAREKETİN TAMAMLANARAK BİTİRİLMESİ

Burada meydana gelecek hataları şöyle sıralayalım:

- Eğer arka ayak yerden hafifçe kalkmıyorsa, vücut ağırlığının öne trans­feri yapılmamıştır.

- Eğer ön bacak hareketin bitişinde düz değilse, kalçalarını ve vücudun üst kısmını yükselmeye katmamıştır.

- Eğer raket kolu hareketi doğru bitmişse, duvar saatinde saat 1 veya 2'yi göstermelidir.

 

GENEL BACKHAND PROBLEMLERİ NASIL DÜZELTİLİR

BİLEĞİ SALLAYARAK VURMAK

En yaygın olan backhand problemidir ve elbow (dirsek sakatlığına sebep olabilir). Oyuncunun, topa vuran kolu düze yakın olursa, vücut döndürmeyi tam yaparsa, sağlam bir bilekle vurursa, ön kol adalelerini geliştirirse, bütün bunlar problemi hemen hemen halletmiş olurlar.

RAKETİ ARKAYA ÇOK UZUN BİR HAREKETLE ALMAK

Problemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

- Raketi çok uzun bir hareketle geriye almak, raket, kol ve vücudun dönmesi arasındaki koordinasyonun zorlanmasına sebep olur ve bunun so­nunda da genellikle bilek arkaya yatırılmış olur.

- Raketi geriye çok yüksekten ve uzun olarak almak, topa doğru ileri harekette bazı zorluklar doğurur. Mesela, raketi geç açmaya başlamışsa, topada geç vuracaktır demektir.

 

TOPLA VÜCUDUN ÇOK ÖNÜNDE TEMAS YAPMAK

Backhand'de top vücuda çok yakın gelirse, forehand'den daha fazla prob­lemler doğar. Oyuncunun en yüksek kuvvet derecesi ile vurabilmesi için top­la teması 25-30cm vücudun önünde olması lazımdır. Bu yüzden kalçalarını ve vücudunu vuruş için döndürür, topa vuran kolun omuzu ve raketi tutan kolu bu suretle kuvvetini arttırır. Eğer geç kalırsa, top vücudunu geçer, kalçalar dönüşü yapamadığından sabit kalır ve vücudun üst kısmı kuvvetini kazanamaz; sonuç ise etkisiz ve zayıf bir vuruş olur. Topla, vücudun çok önünde buluşacağına göre, hazırlanma forehand'den daha erken olmalıdır. (Bu da karşıdan topun backhand'e doğru geldiğini gördüğü zamandır.)

BACKHAND VURUŞU SIRASINDA MEYDANA GELEN HATALAR

Yukarıda görülen 1 ve 2 numaralı fotoğraflarda görülen hatalar, hemen hemen aynıdır. Burada oyuncu, vuruş sırası ve vuruş sonrasında vücut ağırlığını, arka bacak üzerinden ön bacak üzerine geçirmediği için vücudunu rahatlatamıyor. Vücut kuvvetini vuruşa geçiremediği için belini geriye katlıyarak zorlama yapıyor. Diğer bir hata ise, vuruş sırasında bileğini ve dirseğini çevirip kuvvet kazanmak istiyor. Halbuki bu hata sonunda bilek ve dirsekte ağrılar meydana geliyor. Hiç bir oyuncuya tavsiye etmiyeceğim bir vuruş pozisyonudur.

2.foto Diğer bir hata ise, vuruş sırasında bileğini ve dirseğini çevirip kuvvet kazanmak is­tiyor. Halbuki bu hata sonunda, bilek arızaları ve dirsekte ağrılar meydana geliyor. Hiç bir oyuncuya tavsiye edilmeyecek bir vuruş pozisyonudur. Maalesef pek çok yeni başlayan oyuncuda görülüyor.

3.foto Buradaki hatalar ise, oyuncu vuruş sırasında ve sonrasında vücut ağırlığını, arka bacaktan ön bacağa taşımamış. Raketle topun buluşması esnasında, raket yüzü açık ve büyük ihtimalle top karşı tellere kadar gitmiştir. Raketin topu taşıma alanı çok kısa olup, hemen kol raketi yukarıya taşıyıp istenilenden çok yukarıda hareketi bitirmiştir

1.foto Yukarıdaki fotoğrafta oyuncu, kapalı ve geniş bir adım atıyor, bunun sonucunda dengesini kaybediyor ve vücudu aşırı bir gerilmeye uğruyor. Aynı zamanda vuruş esnasında ve sonunda kolunu raket başından daha yukarıya çıkardığı için, raket başı aşağıda kalıyor, kuvvet kayboluyor, hareket rahat bir şekilde bitmiyor.

2.foto Burada ise, oyuncu hiç bir şekilde dizlerini kırmıyor, alçak topa yetişebilmek için bileğini ve raketin başını aşırı bir şekilde aşağıya düşürüyor. Bu durumda, topa yalnız kol yardımıyla vurabilir ve vücut kuvvetini hiçbir zaman vuruşa katamayacağı için kuvvetli bir backhande sahip olamaz.

3.foto Yukarıda ise, oyuncu vuruş sırasında arka bacak üzerindeki vücut ağırlığını, ön bacak üzerine geçirmediği için vücudu rahatlatamıyor, topa vuruş sırasında ve hareketin sonunda aşırı bilek kullanarak, hareketi aşağıya doğru çekiyor. Raketin başını anormal derecede aşağıda bitirerek, çok kötü bir bilek örneği gösteriyor. Bu tip bilek kullanan oyuncular hiç bir zaman iyi vole vuramazlar. Çünkü aynı bilek hareketini yaptıklarından, topların pek çoğunu fileye takarlar

DUVARDA BACKHAND ÇALIŞMASI

Yukarıda yapılan, backhand çalışmasında duvardan 8-10metre uzakta, vuruşlar en kuvvetli ve hatasız oranın % 50-60 süratinde yapıyor ve vuruş sonunda rahat poz vererek, duvardan gelecek topa karşı zaman olduğu için rahatça pozisyon alınıyor. Vuruşun gelişmesini böylece sağlıyoruz. Duvarda Forehand çalışmasında yaptıklarımızıda aynen burada uyguluyoruz.

 

ÇİFT EL BACKHAND TUTUŞU

Çift el backhand vuruşta, sağ el eastern back­hand tutuş, sol el ise eastern forehand tutuşu ile raketi tutar. Sağ elin backhand tutuşunda olması, kolay backhand (tek elle) vole vurmayı kolaylaştırır. Topspin vuruşta, sağ elle raket aşağıya çekilir ve ileriye doğru yapılan taşımadan sonra, yukarıya doğru çekilmesi, yapılan harekette sol elle idare edilir. Düz vuruşlarda ise sağ kol raketi arkaya alıp, topla temas noktasına gelirken, oldukça düz tutula­rak vuruşu tamamlar.

ÇİFT EL BACKHAND

1-Topun backhand’ime geldiğini gördüğüm anda, sol elimlede yardımcı olarak raketin sapından tutuyorum.

2-Raket arkaya doğru giderken, sol ayağım topun geliş hi­zasına doğru, paralel bir şekilde konur. Omuzlar yavaşça belden dönmeye başlarken, rakette arkaya gider. Gözlerimle gelen topu takip ediyorum ve topla buluşma yerinin tayinini yapıyorum.

3-Omuzlarım tamamen yan dönmüş vaziyette görülüyor. Burada bir özellik daha var. Çift el backhand vuruşta omuzlar tek el backhand vuruşa göre, daha fazla döner ve daha fazla kuvvet ka­zanır. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi, sağ ayağımda hücum adımı olarak öne kon­muş, vücut ağırlığım arka ba­cak üzerinde bulunuyor. Raket tamamen geri alınmış vaziyette gözlerimle topu takip ediyorum.

 

1-Topla vücudumun önünde, yani sağ kalçamın önünde buluşuyorum. Burada sol kol topa karşı ekstra bir kuvvet harcıyarak patlamayı mey­dana getiriyor. Sol el kuvvet ve kontrolü sağlar, sağ el ise sol ele yardım eder. Meydana gelen çift kuvvetle hareket kabiliyeti artar. Vücut ağırlığını arka bacaktan ön bacağa geçiriyorum. Topu taşımayı sürdürüyorum.

2-Hareketin bitirilmesi aynı sol kolla vurulup bitirilen fore­hand'ın aynıdır. Vuruşumun sonunda kalçalarım ve omuz­larım fileye paralel vazi­yete geliyor. Vücut burada 90derece'lik bir dönüş yaparak topa daha fazla kuvvetle vuruyor. Hareketin bitiminde sol kolu­mun pazısı çeneme değiyor. Vücut ağırlığı tamamen ön ba­cak üzerine geçmiş durumda olarak vuruşumu bitiriyorum.

 

ÇİFT EL BACKHAND

Normal forehand tutuşunu, sol elin yardımıyla takviye ediyoruz. Sol eli sağ elin yanına getir (sağ el raket sapının en dip tarafını tutarak). Raketi iki türlü geriye alabilirsiniz;

a) Düz geriye almak,

b) Hafif loop hareketiyle geriye almak,

İkisinde de topa vuruşa gitmeden önce, raket başını top seviyesinin altına düşür. Kuvvetli bir vücut dönüşü, kuvvetli kol ve omuz hareketiyle raketin yüzünü ileriye ve hafifçe yukarıya doğru çek ve it. Hareketi rahatça taşıyabildiğin kadar hedefine doğru taşı, raketin başını yukarda ve sağ omuzunun üzerinde bitir ve bitişte üst vücut kısmı fileye bakıyor olmalıdır. Burada sol el raketin yüzüne biraz daha yakındır, kuvvet ve kontrolü sağlar, sağ el ise yalnızca sol ele hafifçe yardım eder. Yüksek derecede kontrol için, sol elini bi­lekten geriye yasla (sol elle forehand vuruyor gibi) vuruş anında elleri ve kol­ları rahat bir şekilde hedefe doğru götür ve hareketi düzelt, sonunda dirsekleri hafifçe kırarak, raket başı sağ omuz üzerinde bitecek şekilde hareketi bitir. Burada, iki türlü değişik yönlerden gelen eşit kuvvetler dönmeyi arttırır, ve kolaylaştırır. Bu suretle raket yüzü ellerin civarında çabukça döner ve sonunda raket büyük kuvvetle sürat kazanmış olur. Bunu vücut döndürme ve kuvvetli omuz hareketine kattığımız zaman, çok kuvvetli bir çift el backhand'e sahip oluruz. Çift taraflı kuvvet backhand'i bileği geriye yaslıyarak yapılan backhand'den daha az kontrollüdür; fakat daha kuvvetlidir.

 

ÇİFT EL BACKHAND'İN ÖZELLİKLERİ

a) Bir elle topa vuramayan oyuncuların, (yeterli kuvveti olamayanların) çift elle vurmaları onların bu eksikliğini ortadan kaldırır, kuvvet kazandırır.

b) Vücut daha fazla döndürülerek kuvvet kazanılır.

c) Daha az bilek yapılır, bilek daha kuvvetli olarak kullanılır. Bu yüzden çift elle vuruş yapanlarda elbow görülmemiştir.

d) Çift elde meydana gelen en büyük zorluk, topa ulaşma meselesidir diye münakaşa edilir. Bu genelde büyük problem değildir, çünkü normal ayak çalışmalarıyla bu önlenir. Esas problem, tek el veya çift el olsun aynıdır. Buda topa nasıl düzgün bir şekilde vurup, netin üzerinden uygun yere göndermektir.

 

ÇİFT EL BACKHAND İÇİN TUTUŞ

Bu vuruşu, oyuncunun yardımcı eli ve vücudun üst kısmı kontrol eder. Tutuş Eastern Forehand'den Eastern Backhand'e çevrilirse, elbow problemi ortadan kalkar, ve oyuncu bir gün tek ele geçmeye karar verirse doğru tutuşa zaten hazırlanmıştır.

FLAT BACKHAND VURUŞU (DÜZ)

1-Topun karşı sahadan back­hand'ime geldiğini gördüğüm anda, raketimi geriye doğru al­maya başlarken, raketin boğaz kısmını tutup, sol elimin yardımıyla raket tutuşumu backhand'e çeviriyorum.

2-Top benim sahama geldiği anda, raketin başı göz hizamdan geçerek bir loop hareketiyle vücudumun arka yanına geliyor. Sağ omuzumun dış tarafı fileyi görecek şekilde tamamen yan dönmüş bulunuyorum. Sol elim, halen raketin boğazından tutarak kontrolü sağlıyor, sağ koluma fazla yük bindirmiyor. Vücut ağırlığım, tam olarak arka bacak üzerinde, dizlerim hafifçe bükük durumda, gözlerimle topu takip ederken, topun ölü noktasını bekliyor ve aynı anda sağ ayağımı topa doğru uzatmaya başlıyorum. Vücudum gayet rahat ve kontrollü bir durumda bulunuyor.

3-Vücudumun arka yanına aldığım raketimin bilekten yukarıda bulunan başı, loop hareketinin ortasında iken aşağıya iniyar ve topun altına doğru gelmeye başlıyor. Bu anda da, vücut ağırlığım ön bacak üzerine geçmeye başlıyor. Topu, vücudumun yanında ve önünde, ön ayaktan bir raket boyu mesafede yakalıyorum. Raket başı topla temasa geçtiği anda, yere paralel ve topu tam tellerin ortasıyla yakalamış durumda Gözlerimle topu takip ederek, vücut ağırlığımı arka bacaktan ön bacağa geçirerek, vücudumun kuvvetinden faydalanıyorum. Hiç bir şekilde bileğimi oynatmıyorum, bileğimin dışa doğru direncini arttırarak yönlendirmeyi yapıp, topu is­tediğim yere doğru taşımaya başlıyacağım

Taşımayı ileriye doğru devam ettirdikten sonra, sonunda yukarıya giden hareketle vuruşumu noktalıyorum. Sol elimide geriye doğru açarak, vücut kontrolümü arttırıp, birazda fazladan kuvvet kazanmış oluyorum. Vuruş bitiminde dikkat edilecek hususlar, a) Vücut ağırlığı ön bacak üzerinde, arka bacak üzerinde ağırlık kesinlikle yok, b) Raket tutan el ve omuz hemen hemen aynı hizada, raket ve raket tutan kol (L) şeklinde, c) Hareketin bitişinde omuzlar ve kalçalar fileye tam paralel değil, yarı paralel yani backhand'de vücut 45 derece dönüyor. Çünkü backhand'de olay, daha kısa bir alanda, daha tabii bir hareketle meydana geliyor. Oysa forehand'de vuruşhareketi, vücudun etrafında daha bir geniş alanda geçtiği için vücut 90derece dönüyor.

 

TOPSPİN BACKHAND VURUŞU (BURGULU, DÖNDÜRME)

Yukarıda görülen 1 ve 2 nolu fotoğraflarda, karşıdan gelen top görüldüğü anda, harekete geçerek, sol ayakla topun hizasına geliyoruz. O harketi yaparken loop hareketiyle raketi göz hizasında geri alarak, omuzları yan döndürerek ideal bir bekleme pozisyonuna geliyoruz.

2-Raketi geriye alırken, raketi boğaz kısmından yakalıyan sol elin klasik raket tutuşu değiştirme şekliyle, raketi forehand tutuşundan Eastern Backhand tutuşuna değiştirmesi adım adım izleniyor. Burada diğer görünen önemli bir olayda, 2 fotoğraftada gözlerimizle gelen topu çok güzel bir şekilde izlememiz oluyor.

3-Bütün bu olaylardan sonra, topla vücudumun önünde buluşuyoruz. Geriden başı hafifçe yere kapalı olarak gelen raketimiz, topla vücudumuzun önünde buluştuğunda yüzü yere dik bir şekilde görülüyor. Topa karşı yapmış olduğumuz, aşağıdan yukarıya doğru olan hareketi ile topu ileriye doğru döndürmeye başlıyacaktır. Vuruş anında topu çok iyi bir şekilde izliyoruruz. Topla temasımız genelde olduğu gibi bel hizasında oluyor. Bilek sağlam ve topa vuruş anındaki açısını halen koruyor. Vücut ağırlığı ön bacak üzerine geçmeye başlıyor.

TOPSPİN BACKHAND VURUŞU (BURGULU, DÖNDÜRMELİ)

Bitişte, gene düz backhand'de olduğu gibi, el ile omuz hemen hemen aynı hizada, kol ile raket (L) şeklinde, vücut ağırlığı ön bacak üzerinde, vücut 45derece'lik bir açıyla dönüşünü tamamlıyor. Gözlerimizle giden topu seyrederken vücudumuzuda rahatlatıyoruz. Ve bütün vücut ağırlığı, tamamen ön bacak üzerine gelmiş bulunuyor.

YÜKSEK SLİCE BACKHAND VURUŞU (KESİK)

1-Yüksek slice backhand vuruş için hazırlanıyoruz. Sol ayağı çizgiye paralel koyuyoruz. Belden bir dönüşle hemen raketi geriye alıyoruz. Bu esnadada vücud fileye tamamen yan dönmüş durumda ve sağ omuz dışı fileyi görüyor. Arkada, raketin başı omuz yüksekliğimizi aşıyor. Çünkü top yükseleceği için rahatça onun seviyesine çıkabiliriz. Gözlerimizle topun bize gelişini, en ince detayına kadar izliyoruz. Vücut ağırlığı, arka bacak üzerinde toplanmış bulunuyor. Dizleri hafifçe kırarak, vücudu yumuşatıyorum.

2-Yukarıdaki fotoğrafta ise, sağ hücum adımını topa doğru attığımız anda, vuruş içinde hemen atağa geçiyor ve neredeyse ön ayak hizasında top ile buluşuyoruz. Burada topu paralale atacağımız için, yan durma pozisyonunu fazla bozmuyoruz. Gözlerimizle, topu çok iyi bir şekilde takip ediyoruz. Top yüksekten geldiği için, vücudu yükseltip topun seviyesine kuvvetli bir şekilde çıkıyoruz. Vücut ağırlığıda arka ayağın topuk kısmının yerden kesilerek dışa doğru geçiyor. Kol düz bir şekil almış, bilek sağlam, topa vuruş anında raketi sıkıyoruz, ve kuvveti topluyoruz. Dikkat edileceği gibi, raketirn başı bilekten yukarda ve kol ile raket (V) şekli meydana getiriyorlar.

3-Tam topla buluştuğumuz anda, meydana gelen olaylar şu şekilde cereyan ediyor: Halen yan pozisyonu bozmamışız ve topa gerekli taşımayı yaparak paralele vuracağız. Topa çok iyi konsantre olmuşuz ve çok iyi bakıyoruz. Vücut ağırlığı tamamen ön bacağa geçmiş bulunmakta, raket başı bilekten yukarda topu yakalamış, fakat topu taşıma esnasında yukardan aşağıya doğru bir hareketle raketi yere paralel bir duruma gelecek ve bu arada raket yüzü yere 45,30,15, ve O derece (yani raket yüzü yere paralel) çeşi­lilikleri göstererek topun arkasına, hafif yanına ve altına geçerek havada keskin bir şekilde uçmasına yardım ediyor. Bu arada falso alan top yere değdiğinde kayıyor ve yere doğru normal topa göre daha çabuk alçalıyor. Top üzerindeki döndürmeyi (underspin)de bileği hafifçe oynatarak yapıyoruz.

3'üncü fotoğrafta anlattığımız raket yüzünün derece derece değişmesi olayı, bu fotoğrafta olduğu gibi meydana geliyor ve hareketin bitişinde raketin yüzü havaya bakıyor. Vücud, hareketin başlangıcı ve bitişi arasında 45derece'lik bir dönüş yapıyor, vücut ağırlığı vuruş bittiğinde ön bacak üzerinde toplanmış bulunuyor. Kafa ve gözlerimizle rakip sahaya giden topu takip ediyoruz. Bu arada sol kolu da hafifçe geriye doğru açarak, vücudun dengesini sağlıyoruz. Fazladan bir kuvvet kazanıp, estetik olan güzel bir stilin bir parçasını tamamlıyoruz.

KESİK VURUŞ (SLİCE) = UNDER SPİN

Kesik vuruşta raketin hareketi, topun dönmesi ve yönü, topun fileden geçişi ve topun şeklinin şema ile gösterilmesi.

BACKHAND SLİCE

Kesik vuruşta, raketin topla teması şekilde de görüldüğü gibi, okun gidiş yönünde olur.

 

 

 

 
Powered by
Ekip Bilişim