Ana Sayfa Profil Haberler Turnuvalar Videolar Foto Galeri Linkler Tenis Antalya İletişim Site Haritası
Site in English Language Site in Turkish Language
  Tenisin Tarihçesi
  Tenis Kuralları
  Tenis Teknikleri
        Forehand
        Backhand
        Servis
        Vole
        Smach
        Lob
        Drop Shot
  Tenis Sözlüğü
  Tenis Kort Ölçüleri
  Tenis Raketi
  Elbow Hastalığı
  Tenisin 99 Faydası
TENİS RAKETLERİ

Kafa Büyüklüğü

Rakette güç kafa büyüklüğüyle doğrudan bağlantılıdır. Diğer bölümleri eşit olsa bile rakette büyük bir kafa küçük bir kafadan daha fazla güç sağlayacaktır.

Büyük bir kafa aynı zamanda daha geniş bir vuruş alanı ve “sweetspot” (optimal vuruş noktası) sağlar, merkez dışı vuruşlarda daha affedicidir.

Günümüzde raketlerin kafa büyüklüleri 212.5-337.5 cm kare arasında değişir. 237.5-275 cm kare en yaygın olan ölçüdür. Bu kafa büyüklükleri pek çok oyuncu için güç ve kontrol arasında bir uyum sağlar.

Genel anlamda küçük bir raket kafası daha fazla kontrol imkanı isteyen, başarısını kanıtlamış üst düzey oyunculara hitap ederken; geniş bir raket kafası daha fazla güç fırsatı ve daha genis bir “sweetspot” isteyen tenise yeni başlamış olanlarla orta aşamadaki ya da yaşları ilerlemiş veteran oyunculara hitap eder.

 

Uzunluk  

Piyasada mevcut raketlerin uzunlukları 67.5-72.5 cm arasında değişir. Bu ölçüler turnuvalarda kullanılan raketler için yasal sınırdır.

Standart raketler 67.5 cm uzunluğundadır. Uzun bir raket servislerdeki kaldırma gücüyle beraber arka oyun vuruşlarında daha fazla topa ulaşma imkanı sağlar.

Standart uzunlukta bir raketten 1-2 cm daha uzununa geçmek pek çok oyuncu için fazla sorun yaratmaz. Uzun raketlerin çoğu hareket kolaylığı sağlamak açısından standart uzunluktakilerden daha hafiftir.

Raket uzunluğu arttıkça dinamik savurma ağırlığı da artar. 67.5 cm’lik bir raketin boyun kısmını uzatmak hantal ve kullanımı zor bir raket sapı ortaya çıkarır.

Ağırlık ve Denge

Ağırlık ve denge raketi elinize alıp salladığınızda raketi elinizde nasıl hissetiğinizi etkiler. Bazı temel kavramlar:

Ağır bir raket daha güçlü ve sabittir,hafif bir raketten daha az titreşim iletir.
Hafif bir raket daha kolay hareket ettirilebilir ve böylelikle bir oyuncu raketi daha hızlı açıp vurabilir.

Eğer bu doğruysa hızlı açıp vurulan hafif bir raket yavaş açıp vurulan ağır bir raketle aynı gücü ortaya çıkarmaz mı?
Bu soru 1990 larda Wilson Hammer raketleri piyasaya sürüldüğünden beri tartışıla gelmiştir. O zamandan günümüze raket ağırlıkları 336-364 gr olarak ortalanmıştır ve hafif-kafa,ağır boyun şeklinde dengelenmiştir.

Wilson’un Hammer “ teknolojisi” raket ağırlığını 280-302 gr azaltarak kafa kısmına daha fazla ağırlık vermiştir, ve bu da kafa ağırlıklı bir dengeye yol açmıştır. Amaç güçten ödün vermeden ağırlığı raketin vuruş noktasında tutarak hareket kolaylığı sağlamaktı. O zamandan bu yana raket ağırlıkları düzenli olarak düştü ve şimdilerde Gamma, Head ve Prince’in sunduğu 224 gr. lık raketlere sahibiz.

Hafif bir raket ağır bir rakete göre daha mı iyidir? Her zaman değil.
Peki öyleyse sizin için en uygun raket hangisidir? Ya raket dengesi?
Ağır kafalı bir raket mi, hafif kafalı bir raket mi,yoksa dengeli olan mı en iyisidir?
Bu soruya cevap vermek için işte size bazı tavsiyeler...........

Hafif ağırlıkta,ağır kafalı raketler

Birkaç yıl önce Wilson kafa ağırlığını azaltmadan raketin daha kolay hareket ettirilebilir bir şekilde yapılabileceğini keşfetti. Topla temasın gerçekleştiği üst çemberdeki ağırlığa dokunulmadan boyun kısmındaki ağırlık azaltılarak raket daha hafif bir hale getirildi.

Bu aynı zamanda “Hammer & Sledge Hammer” tasarımlarını ardındaki konseptti. Pek çok raket üreticisi bunu takiben hafif, ağır kafalı ve dengeli raketler piyasaya sürdü.

Bu raket türünün avantajı, özellikle arka oyun vuruşlarında güçten ödün vermeden hareket kolaylığını arttırmasıdır.

Dezavantajlarıysa pek o kadar açık değil. Bazı uzmanlar ağırlığı hafifletmenin bilek, dirsek ve omuza giden titreşim miktarını arttıracağını iddia ediyor. Kimi oyuncular klasik ağırlıkta ve dengeli raketlerden hafif ve ağır kafalı modellere geçtiklerinde raketleri ellerinde sağlam hissetmediklerini söylüyorlar.

Raketin ağırlığını değiştirmek sizin elinizde raketi nasıl hissettiğinizi de değiştirecektir. Şunu her zaman aklınızda bulundurmalısınız: hafif bir rakete ağırlık katabilirsiniz,ama ağır bir raketin ağırlığını azaltmak mümkün değildir.

 

Kasnak (Çerçeve) Sertliği

Bir raket kasnağının topla temas esnasında saptırma oranı güç potansiyelini doğrudan etkiler. Sert bir raket daha az bükülür,böylelikle toptan daha az enerji alır.

Oyuncular arasındaki yaygın bir görüşe göre geriye bükülebilen esnek bir raket sapan etkisi yatarak topa daha fazla güç verir. Top raket tellerinde kasnağın önceki haline dönmesinden çok daha kısa süre (3-5 salise) kalır.

Sonuç olarak, bir raket kasnağı enerjiyi topa geri kazandırmaz, sertliğe bağlı olarak enerjiyi içine alır. Sert raketler vuruşta fazla sapmaya yol açmaz, esnek bir raketten daha az güç kaybı yaratır.

Aslında kasnak sertliği yalnızca gücü etkilemekle kalmaz aynı zamanda kontrolü ve rahatlığı da etkiler. Genel anlamda fazla güç imkanı tanıyan bir raket daha az kontrol imkanı sağlar. Yine de bu durum oyuncu türüne ve yeteneğine daha çok bağlıdır.

İleri düzeydeki bir oyuncu uzun ve hızlı bir raket salınımıyla daha fazla güç sağlayabildiğinden esnek bir raketi tercih edebilir. Sert bir raket pek çok topun uzun düşmesine yol açarak bu oyuncu için çok güçlü olabilir.

Halbuki yeni başlayan bir oyuncu sert bir raketin vuruşlarda fazla sapmaya yol açmadığını ve daha iyi kontrol imkanı sağladığını düşünebilir.

Sık ve kısa vuruşlar yapan ileri düzeyde bir oyuncu da aynı şekilde düşünebilir.

Sert raketlerin kullanımı genellikle belirli bir noktaya kadar esnek raketlerin kullanımı kadar rahat değildir. Çok sert bir kasnak vuruşlarda bilek,dirsek ve omuza orta sertlikte bir kasnağa oranla çok daha fazla sarsıntı hissettirecektir.

Rahatlık, ölçülmesi zor bir kavramdır. Her oyuncu rahatlık kavramından farklı şeyler algılar. Kol ya da omuz problemi olan oyuncular esnekle orta sertlik arası bir kasnaktan çok daha iyi faydalanabileceklerdir. Böyle oyuncuların sert kasnaklardan sakınmaları gerekir.

Kasnak sertliğini pek bilinmeyen bir yanı da oluşturulabilecek spin (döndürme) sayısıdır. Genel anlamda sert raketler, top raket tellerinden çok daha çabuk ayrıldığı için esnek raketlere göre daha az spin (döndürme) imkanı sağlar.

 

Tel Düzeni

Pek çok amatör oyuncunun gözden kaçırdığı tel düzeni yoğunluğu raketin bütün performansını ve elde nasıl hissedildiğini birçok yönden etkiler. Tel düzeni yoğunluğundan bahsederken açıklık ve sıklığı kastediyoruz.

Açık bir tel düzeni topun daha çok sekmesini sağlayarak vuruşlarda yoğun bir tel düzeninden daha fazla sapmaya yol acar.Aynı gerginlikte açık bir tel düzeni yoğun bir tel düzeni kadar sıkı hissedilmez.

Açık tel düzeni aynı zamanda geniş boşluklara bağlı olarak kendini tellere daha iyi yerleştirdiğinden daha fazla spin potansiyeline olanak tanır. Daha fazla spin imkanı isteyen oyuncular açık tel düzeninden daha iyi bir şekilde yararlanabileceklerdir.

Sık bir tel düzenine sahip bir raketin ömrü diğerlerine göre daha uzun olacağından oyuncu için raket maliyeti düşer.

Öte yandan açık tel düzenleriyse tellerin daha serbest hareket etmesine izin vererek bozulmalarına yol açan aşınmayı arttırır ve bu da raketin daha kısa sürede yenilenmesini gerektirir.

Yoğun bir tel düzeni daha az sekme enerjisi açığa çıkararak topa vuruşta daha az sapmasına yol açar. Sık boşluklu teller fazla spin potansiyeli sağlamaz, fakat benzer özellikte açık tel düzenine sahip bir raketten daha uzun süre dayanır.

Spin’ siz vuruş yapan ve geniş kontrol imkanı arayan oyuncular genellikle yoğun tel düzenli raketleri tercih edeceklerdir.
Sert vuruşlar yapan top-spin oyuncularsa yüksek tel dayanıklılığını tercih ederler.

 

Grip / Raket Sapı Sistemleri

Raketler giderek hafiflediğinden üreticiler ağırlığı fazla arttırmadan rahatlığı geliştirmenin yollarını arıyorlar. Raket sapında sarsıntı ve titreşim soğurma sistemi oluşturmak günümüzde en sık kullanılan yöntemdir.

Dunlop’ un ISIS, Head’ in ShockStop, Prince’ in Shock Eraser ve Wilson’ un In-Tune raket sapı sistemleri kasnak sarsıntısını ve titreşimi azaltmada farklı etkinlik dereceleri sunarlar. Prince aynı zamanda raket teli ve kasnak sarsıntısını azaltmak için Titanium’ da kullanılan patentli Double Bridge teknolojisinin de özellikle reklamını yapar.

 

 
Powered by
Ekip Bilişim